Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... vanzare masina scoasa de la fisc
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

vanzare masina scoasa de la fisc

Buna ziua,

Am cumparat o masina de la un prieten. Am facut contract de v-c si el a scos-o de la fisc. Pe talon scrie instrainat catre "numele prietenului" deoarece masina era pe leasing si leasingul s-a terminat.
Eu nu am inmatriculat-o si am circulat cu ea asa riscand amenda.
As dori sa o vand acum si as vrea sa stiu cum as putea sa fac asta fara sa risc nici eu nici prietenul vreo ceva.
Trebuie sa o inmatriculez neaparat sau pot sa o vand si fara?

Multumesc

Dv nu puteti legal instraina bunul mobil,deoarece este necesar predarea certificatului fiscal,
pe care dv nu il puteti obtine ca nu ati avut auto pe rolul dv fiscal
am inteles. si pot sa o inscriu la finante fara sa o inmatriculez, aveti idee?