avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... vanzare masina scoasa de la fisc
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

vanzare masina scoasa de la fisc

Buna ziua,

Am cumparat o masina de la un prieten. Am facut contract de v-c si el a scos-o de la fisc. Pe talon scrie instrainat catre "numele prietenului" deoarece masina era pe leasing si leasingul s-a terminat.
Eu nu am inmatriculat-o si am circulat cu ea asa riscand amenda.
As dori sa o vand acum si as vrea sa stiu cum as putea sa fac asta fara sa risc nici eu nici prietenul vreo ceva.
Trebuie sa o inmatriculez neaparat sau pot sa o vand si fara?

Multumesc

Cel mai recent răspuns: calamirop , utilizator 12:38, 16 Septembrie 2014
Dv nu puteti legal instraina bunul mobil,deoarece este necesar predarea certificatului fiscal,
pe care dv nu il puteti obtine ca nu ati avut auto pe rolul dv fiscal
am inteles. si pot sa o inscriu la finante fara sa o inmatriculez, aveti idee?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto fara fiscal DanielHerisanu DanielHerisanu Buna ziua, Eu am o problema serioasa referitoare la inmatricularea auto. Am cumparat o masina in data de 13.11.2015 la ora 19:00 vanzatorul fiind un om ... (vezi toată discuția)
Radiez masina si circul cu ea, ce risc? ContSters233402 ContSters233402 buna ziua!am auzit la cineva ca a radiat masina, pt ca avea impozit de 2500lei si circula asa cu ea.ce risca el sa pateasca daca este depistat??si daca se ... (vezi toată discuția)
Cumparare autovehicul Ciprian19888 Ciprian19888 Buna ziua ! As dori si eu un raspuns avizat la urmatoarea speta . am cumparat un auto inscris in 2005 , prind contract vanzare cumparare fara notar , ... (vezi toată discuția)