Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporurile pentru calculul indemnizatiei de concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporurile pentru calculul indemnizatiei de concediu

Buna ziua.

Daca din 12 luni, 11 se lucreaza in ture, adica este calculat spor pentru orele de noapte si spor pentru orele de sambata si duminica, atunci aceste sporuri se considera sporuri permanente indiferent cum sunt trecute in CCM?
Precizez ca locul de munca este unul cu flux continuu - 24/24 ore - indiferent de zilele saptamani si de sarbatori legale.

Va multumesc anticipat.

Art.150 C.mun.
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
....

Legislatia nu ofera o definitie clara a sporurilor cu caracter permanent . In acceptiunea mea, in categoria sporurilor cu caracter permanent intra sporurile care se acorda luna de luna .