Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Ma numesc MIhaela si sunt divortata de 3 ani. In urma casatoriei am primit custodia celor 2 copii iar tatal lor a fost obligat la plata pensiei alimentare. A platit timp de cateva luni apoi a incetat sa plateasca. Eu m-am mutat cu copiii in strainatae, am contul bancar activ pt. efectuarea platilor.
Ce pot face pentru a obtine sumele pe care el le datoreaza?

Multumesc!
Aveti posibilitatea sa cereti executarea silita a sumelor restante prin depunerea la un executor judecatoresc unei cereri de executare a bunurilor/veniturilor fostului sot.
De asemenea puteti formula o plangere penala pentru abandon de familie pentru neplata, cu rea-credinta, timp de 3 luni a pensiei de intretinere stabilita pe cale judecatoreasca, conform art. 378 Cod penal.
multumesc.
avem ca bun comun un apartament pentru care nu am facut partajul dupa divort.
pot cere executarea silita in asa fel incat sa dobandesc proprietatea acestui apartament?
Executarea silita este realizata in toate formele sale, deci include si executarea silita imobiliara.
Trebuie sa faceti partajul ca sa stiti cat valoreaza partea lui.
Deocamdata apelati la executor pt ca dreptul dvs se prescrie pt rate mai vechi de 3 ani. faceti partajul si din sulta ce i-o datorati, puteti scadea apoi cat va datoreaza pensie la zi.