Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma nu elibereaza fisa de lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma nu elibereaza fisa de lichidare

Buna ziua! Mi-am dat demisia in iunie anul acesta si am stat in preaviz pana in iulie. In luna august am primit actul care demonstreaza ca s-a incheiat contractul de munca si un alt act cu salariul meu de pe ultimele 6 luni . Am cerut nota de lichidare pentru ca mi-a fost ceruta la noul meu loc de munca. Mi-au spus ca nu se mai elibereaza acum , ca asa era pe timpuri . Nu vor sa imi dea nici macar un act in care sa scrie : Angajatul...nu are datorii la noi si nici noi la el. Nu inteleg de ce nu vor . Am predat tot , nu am nicio datorie si nici ei la mine . Singura neintelegere a fost ca mi-au pus impozit 0 timp de un an , dar eram studenta si trebuia sa platesc impozit. Dar au schimbat contractul. Nu se mai elibereaza acum nota de lichidare? Multumesc!
AvaStefania, utilizator
1. Fisa de lichidare nu este obligatorie. Nici un act normativ nu prevede aceasta obligativitate.
Nota de lichidare poate folosi salariatului deoarece aceasta arata datoriile salariatului fata de fostul sau angajator, dar angajarea raspunderii patrimoniale a salariatului fata de angajator se poate stabili in termen de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune.

3. Angajarea la un nou loc de munca nu este condiționata de prezentarea unei fise de lichidare de la fostul angajator.
Multumesc frumos de raspuns. Dar se mai elibereaza , nu-i asa? Daca eu cer , ar trebui sa imi dea.
Sunt angajatori care inca o mai elibereaza.