Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cum fac sa nu mai figurez ca si asociat la SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cum fac sa nu mai figurez ca si asociat la SRL

Buna,

Sunt asociat la o SRL, dar de 2 ani m-am mutat din localitate si sunt practic asociat 'de forma'. Ce proceduri trebuie sa urrmez (sa urmam cu asociatul) pentru a nu mai figura ca si asociat.
Multumesc
cesionati partile sociale pe care le aveti in cadrul acestei societati.
Cesiunea o puteti face fie catre o persoana terta, fie catre celalalt asociat al firmei.
Este suficienta o hotarare AGA prin care stabiliti cesionarea partilor sociale in numar de ____, in valoare de_____ fiecare, in valoare totala de ____, reprezentand x% din capitalul social.
Apoi va prezentati la Registrul Comertului pentru inregistrarea mentiunii.