Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de invaliditate

sunt persoana cu handicap grav,primesc indemnizatie handicap si indemnizatie de insotitor(293+670)pot beneficia de indemnizatie de invaliditate?
1. Puteti beneficia de beneficia de pensie de invaliditate daa aveti un stagiu de cat mic de cotizare la pensie si daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.

3. - Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.