Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... stare civila...???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

stare civila...???

buna ziua!
as dori , daca se poate sa ma indrumati referitor la urmatoarea problema....
Sunt casatorita din iunie 2006cu sotul meu, si cum ne doream o casa a noastra ( a mea si a sotului), am facut un credit imobiliar la banca in mai 2008, folosind unele compromisuri, adica eu figurez in biroul de credit, astfel ca am fost refuzata la a mai beneficia de alte credite, astfel ca pt a beneficia de acest credit imobiliar sotul s-a declarat necasatorit la banca, figurand asa si in contractul de credit si de ipoteca, respectiv in cel de vanzare cumpararea al apartamentului acuma eu doresc si va rog sa ma sfatuiti in urmatoarele: cum putem sa modificam, bineinteles tot la un notar public, contractul de vanzare-cumparare al apartamentului, sa-l aducem la faza reala, fara a avea niciunele dintre parti ( sotul si banca) consecinte negative.sau mai bine zis se mai poate face ceva in acest sens, ne lasa legea? si va mai rog sa-mi spuneti daca v-ati mai confruntat cu situatii asemanatoare.
va rog un raspuns cat mai curand, daca se poate!
va multumesc anticipat
Dar in contractul de vanzare cumparare a aprtamentului scrie ca sotul este necasatorit? Sau este trecut doar el proprietar?
da scrie ca e necasatorit! ce pot face mai departe1 dati-mi niste sfaturi va rog! nu de alta, dar in caz de divort sa nu ne trezim ca nu mai beneficiem nici unul de apartament, si sa si platim ratele.....
il poate acuza de fals in declaratii si in tribunal sa se anuleze contractele de vanzare cumparare, credit ...?
ancutzic@, utilizator
Atat timp ce platiti ratele , nimeni nu va face nimic. cei de la banca incep sa faca probleme doar in momentul in care nu se mai platesc ratele.
In eventualitatea unui divort, apartamentul respectiv face parte din bunurile comune, fiind achizitionat in timpul casatoriei si se va partaja.
care este posibilitatea ca in tribunal sa-l acuze de fals si sa se anuleze contractul de credit, de vanzare cumparare......
Cine sa-l acuze de fals? Cei de la banca? Nu cred ca o vor face atat timp ce platiti ratele....