Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Legea 121/2014 \\"repartitoare obligatorii\\"
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Legea 121/2014 "repartitoare obligatorii"

Buna ziua. Cum putem sa ne opunem legii care ne obliga sa ne punem repartitoare individuale pentru caldura. Avand in vedere ca si contoarele de apa rece si calda sunt un mare fiasco, datorita faptului, ca unii romanii sunt inventivi si fura, iar altii sunt corecti si platesc cat consuma, acelasi lucru se va intampla si cu aceste repartitoare. In acest sens si firmele fura, deoarece monteaza aceste repartitoare pe radiatoare in zona unde radiatorul se incalzeste si nu unde e rece ca gheata, oricat ar fi de performante caloriferele. In alta ordine de idei de ce sa fiu obligata sa maresc investitia cu alte calorifere, cand de abia avem dupa ce bea apa. Sunt unele familii care nu pot plati intretinerea nici pe timp de vara(vecinii mei au restanta 2300 lei la momentul asta), d-apoi sa-i punem sa isi schimbe caloriferele si sa monteze si repartitoare. Si cand o sa avem repartitoare , unii o sa fure si o sa explodam din cauza gazelor pentru ca acestia vor folosi gazele iar altii vor incerca sa incalzeasca apartamentele cu repartitoare "corect amplasate" si se vor umple si de igrasie si vor plati si la dublu si nici sa traiasca in conditii decente cu caldura cel putin 22 grade nu vor putea pentru ca apartamentele nu se vor mai incalzi in mod egal si vor fi diferente mari de temperatura. O sa spuneti sa ne facem separatii de gaze. Bun. Am facut studiu de piata. Pentru o scara dintr-un bloc cu 9 etaje doar teava de gaze pana la ultimul etaj va fi de 18000 lei si pentru contoar cel putin 1000 lei de fiecare familie, apoi schimbarea de instalatie interioara si calorifere 4500 lei. Unde ajungem cu aceste costuri??????????In aceasta faimoasa lege spun ceva de niste studii pe care ar trebui sa le faca statul ca sa vada daca e oportuna aplicarea acestei legi. Cui ne adresam ca sa ii convingem pe acesti "poeti politicieni" care n-au niciun habar de viata romanului. Salariile lor de mii de euro din care pot sa-si permita faimoasele repartitoare nu se pun cu salariile noastre de salariu minim pe economie. Va rog ajutati-ne sa facem ceva . Multumesc anticipat si o zi buna.
PS. De ce nu se merge pe scaderea gigacaloriei , care se umfla de la un an la altul???La noi in oras zice-se ca s-au facut imbunatatiri pentru distributia agentului termic atat apa cat si caldura. Atunci de ce apa calda vine la et. 9 dupa o jumate de ora si consum apa calda pe post de apa rece iar pentru caldura, se aeriseste instalatia zile intregi pana vine caldura, iar primavara cu toate ca sunt peste 14 grd. afara ei, dau caldura ca in toiul iernii, ca sa incarce facturile pe ultimele luni reci si sa ne aduca pe noi la sapa de lemn. Nu vor sa vina sa faca reglajele hidraulice tocmai ca sa ne faca sa platim cat incape. Si nu-i controleaza nici Consiliul Judetean , nici Primaria cu care au parteneriat, de ANRE nici atat. ANRE in schimb sa colecteze cat mai mult sa aiba ei salarii uriase. Pacat de Romania....

mimi1967, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
mimi1967 a scris:

Avand in vedere ca si contoarele de apa rece si calda sunt un mare fiasco, datorita faptului, ca unii romanii sunt inventivi si fura,

Chiar nu este necesar sa furi si sa fi inventiv cu aparatul de contorizat apa calda,in onditiile in care produsele care se comercializeaza in tara ,nu sunt prevazute cu senzor de temperatura si inregistreaza orice lichid

sa-i punem sa isi schimbe caloriferele si sa monteze si repartitoare.

Repartitoarele de cost se pot instala foarte bine inclusiv pe caloriferele din fonta
Problema esentiala consta in aspectul ca aceste repartitoare genereaza numai probleme ,cresc c/v caldura iar eficienta lor este dovedita prin comparatie pret caldura anterior si dupa instalare repartitoare de cost
Repartitoarele generatie noua-cele cu citire radio,reprezinta apogeul furatului ,avand in vedere ca inregistreaza consum chiar daca sunt dezintalate de pe elementii caloriferului si sunt introduse in frigider
Am avut anul trecut in imobil astfel de situatie cu un apartament nelocuit,cu repartitoarele de cost in pozitia 0
Proprietarul cu stupoare a constatat ca i s-a impus la plata timp de 2 luni valoarea cea mai mare de pe scara,a contactat reprezentantul firmei responsabile pentru preluarea datelor si calculul consumului,a detaliat situatia si a solicitat lamuriri
A scos toate repartitoarele de cost de pe calorifer si a solicitat reprezentantului firmei sa faca citirea rezultatul fiind tot consum maxim
A invitat comisia firmei sa constate situatia de fapt inexistenta repartitoarelor de cost pe calorifer,faptl ca toate caloriferele aveau turul si returul inchisrobinetii fiind sigilati de catre asociatia de proprietari
La fata locului reprezentantii firmei au confirmat ca repartitoarele de cost caldura sunt " o facatura:de stors bani de la proprietari,functionarea acelora prin citire unde radio fiind influentata de orice aparat conectat la reteaua electrica ":
Pe de alta parte nici consumul fara repartitoare, pausal, nu este o solutie.
Vor trebui montate repartitoare. Iar cei care au datorii la intretinere vor putea sa faca economie la caldura.

In privinta schimbarii caloriferelor, aceasta nu este necesara. Nu inteleg de unde acest zvon. Repartitoarele se monteaza pe calorifere din fonta fara nici o problema.
De ce sa stau in frig, la 20 grade si sa ma imbolnavesc si sa platesc, cand pot sta in caldura si sa platesc la fel ? SI DE CE TREBUIE REPARTITOARE, CUM TRAIESC DE CEVA ANI PE PAMANTUL ASTA FARA REPARTITOARE , DE CE SA PUN ACUM REPARTITOARE???????
mimi1967 a scris:

De ce sa stau in frig, la 20 grade si sa ma imbolnavesc si sa platesc, cand pot sta in caldura si sa platesc la fel ? SI DE CE TREBUIE REPARTITOARE, CUM TRAIESC DE CEVA ANI PE PAMANTUL ASTA FARA REPARTITOARE , DE CE SA PUN ACUM REPARTITOARE???????

Motivul este: sunt destui cu datorie la intretinere, care evident nu isi permit sa plateasca pausal.
Cu repartitoare, daca faci economie, si te imbraci mai gros in casa, platesti mai putin.