avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Trecere de la imp.pe venit la imp.pe profit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Trecere de la imp.pe venit la imp.pe profit

Pentru trecerea de la micro la imp.pe profit se depune D010?
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 11:34, 18 Septembrie 2014
Da.


Norme ART. 112^6 Cod fiscal:

11. În situaţia în care, în cursul anului fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanţă şi management în veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta datorează impozit pe profit începând cu trimestrul în care limita sau ponderea au fost depăşite, luându-se în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Contribuabilul va comunica, în termen de 30 de zile de la data de la care nu mai sunt îndeplinite oricare dintre cele două condiţii, organului fiscal ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor prin depunerea unei declaraţii de menţiuni, potrivit Codului de procedură fiscală.
Multumesc mult!Sa inteleg ca daca pana pe 20 septembrie 2014 nu mai indeplinesc conditiile pentru aplicarea impozitului pe venit, trebuie depusa decl. 010 pana pe 25.10.2014.Am inteles bine?
Chris-Cross a scris:

Multumesc mult!Sa inteleg ca daca pana pe 20 septembrie 2014 nu mai indeplinesc conditiile pentru aplicarea impozitului pe venit, trebuie depusa decl. 010 pana pe 25.10.2014.Am inteles bine?


Pt care motiv treceti la impozit profit?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depasire plafon microintreprindere adrianabresug adrianabresug daca o microintreprindere depaseste plafonul de 65.000 euro la 31.10.2014 incepand cu care trimestru devine platitoare de 16 %?Firma a inceput activitatea pe ... (vezi toată discuția)
Modificare forma de impozitare aviva53 aviva53 Buna ziua! Am si eu o nelamurire..la 30nov 2015 societatea are venituri peste 65000 eur si trebuie sa treaca la impozit pe profit... si ineleg ca trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Impozit micro Ciortea Zita Ciortea Zita Buna ziua, daca o firma nou infiintata in 2015 platitoare de impozit micro, depaseste la 31.03.2015 plafonul de 65.000 euro, de la ce data devine platitor de ... (vezi toată discuția)