Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Trecere de la imp.pe venit la imp.pe profit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Trecere de la imp.pe venit la imp.pe profit

Pentru trecerea de la micro la imp.pe profit se depune D010?
Da.

Norme ART. 112^6 Cod fiscal:

11. În situaţia în care, în cursul anului fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanţă şi management în veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta datorează impozit pe profit începând cu trimestrul în care limita sau ponderea au fost depăşite, luându-se în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Contribuabilul va comunica, în termen de 30 de zile de la data de la care nu mai sunt îndeplinite oricare dintre cele două condiţii, organului fiscal ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor prin depunerea unei declaraţii de menţiuni, potrivit Codului de procedură fiscală.
Multumesc mult!Sa inteleg ca daca pana pe 20 septembrie 2014 nu mai indeplinesc conditiile pentru aplicarea impozitului pe venit, trebuie depusa decl. 010 pana pe 25.10.2014.Am inteles bine?
Chris-Cross a scris:

Multumesc mult!Sa inteleg ca daca pana pe 20 septembrie 2014 nu mai indeplinesc conditiile pentru aplicarea impozitului pe venit, trebuie depusa decl. 010 pana pe 25.10.2014.Am inteles bine?

Pt care motiv treceti la impozit profit?