avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divortul- bunuri materiale si imobiliare!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divortul- bunuri materiale si imobiliare!

Am o colega, casatorit de 20 ani, iar actualmente in divort.
Dupa primul an de casatorie, ii moare mama . De la mama sa primeste in mostenire un teren! Actele de mostenire s-au intocmit 5 ani mai tarziu!
Intrebare: terenul sau c/v terenului intra in invenarierea bunurilor materiale/imobiliare dobandite in timpul casatoriei? Trebuie ca, colega mea sa imparta terenul sau c/v terenului lasat de mama ei cu sotul, -cu care se afla in divort??? ce articol de lege ar exista???? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: mitzmi , utilizator 23:36, 19 Septembrie 2014
Banuiesc, ca daca face dovada ca ea mosteneste da la mama ei nu imparte cu sotul nimic!
Terenul e bun propriu al femeii, nu il va imparti. Nu conteaza cand a mostenit si a facut actele, bunurile mostenite sunt proprii ale celui ce le-a mostenit.
Va multumesc pt raspuns! Ati putea sa ne indicati si o baza legala, ex: lege, art,paragraf, etc???
Bunurile proprii Art. 340 codul civil
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite prin mostenire legala, legat sau donatie, cu exceptia cazului in care dispunatorul a prevazut, in mod expres, ca ele vor fi comune;
b) bunurile de uz personal;
c) bunurile destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti, daca nu sunt elemente ale unui fond de comert care face parte din comunitatea de bunuri;
d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuala asupra creatiilor sale si asupra semnelor distinctive pe care le-a inregistrat;
e) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si alte asemenea bunuri;
f) indemnizatia de asigurare si despagubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soti;
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care inlocuiesc un bun propriu, precum si bunul dobandit in schimbul acestora;
h) fructele bunurilor proprii.
Le-am insirat pe toate poate mai are bunuri proprii si din alte surse.
Pt informatiile si raspunsurile dvs va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunuri mostenite - ce se intampla la divort mihaelamts mihaelamts intrebare: conorm noului cod civil, daca sotii au fost casatoriti cel putin 40 ani, bunurile mostenite de unul dintre soti (deci care nu erau considerate ... (vezi toată discuția)
Care este regimul mostenirii? cristis38 cristis38 Daca unul din soti mosteneste o casa , sau apartament de la parinti ,aceasta devine bun comun al ambilor soti? (vezi toată discuția)
Mostenire worldon worldon Buna ziua. Am mostenit un apartamet de la bunica mea inainte sa ma casatoresc, ulterior am vandut acest apartament( fiind casatorit) iar cu banii rezultati din ... (vezi toată discuția)