Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia de urmas

Mama mea avea pana luna trecuta pensie de urmas pt un frate de al meu bolnav cu handicap , al carui tutore este.avea decizie defenitiva din 2005 .cineva l a ajutat pe fratiorul meu , care nu stie nici macar sa scrie ,fara stirea ei si a reusit sa faca in asa fel ca el sa incaseze pensia . Este legal sau nu ?
In primul rind nu este vorba de o pensie de urmașa, ci probabil ajutor de însoțitor. Daca sunteți mai explicita, încercam sa va ajutam. Daca mama este " tutore" poate sa ceara lămuriri cu privire la cererea făcută de respectiva persoana.