Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Orice persoana poate beneficia de ajutorul de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Orice persoana poate beneficia de ajutorul de inmormantare si deces?

Buna ziua,
as vrea sa stiu daca dupa decesul persoanei care era pensionara,pensie de 1000 lei beneficiaza si de ajutor de deces si de inmormantare ?
Multumesc!
Cel care se ocupa de inmormantare poate beneficia de ajutorul de deces, cu declaratie pe proprie raspundere si dovada achizitiei celor trebuitoare inmormantarii (facturi bonuri fiscale)- la casa de pensii.
Indiferent de cata pensiea avea decedata?,cineva mi-a spus ca doar cei care au pensia mica beneficiaza si de ajutor de deces....
Toti asiguratii si pensionarii (indiferent de marimea salariului sau a pensiei) benficiaza de ajutorul de deces.