avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Marfa pe stoc
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Marfa pe stoc

va rog sa imi spune-ti daca e corect
in 2010 s-a inchis un punct de lucru -magazin vanzare materiale constructii si a ramas marfa pe stoc in valoare de 130.000 lei .fiind veche si degradata am vrea sa o scoatem din gestiune .vreau sa stiu daca e corect ,ca pe baza listei de inventar si a procesylui verbal, sa scadem din gestiune produsele respective .In acest caz se face ajustarea tva-ului ?607 este nedeductibil ?tva-ul se calculeaza la valoarea de intrare a articolelor din stoc si se trece in decont la regularizari ?
daca nu se poate face dovada ca degradarea se datoreaza unor circumstante care nu tin de entitate cheltuiala este nedeductibila si trebuie sa colectati TVA
au expirat unele ,varul a inghetat ,din gresie s-a mai spart . am facut proces verbal de scadere din gestiune si am calculat tva la pretul de furnizor al stocului ?e corect ?cheltuiala este nedeductibila intradevar dar firma e pe pierdere .
Da e corect

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere magazin si descarcarea gestiunii de marfa degradata crisrian crisrian Buna ziua. As dori sa ma sfatuiti cum procedez. Am decis sa inchid un magazin alimentar cu chirie. In acel spatiu deschide alcineva care cumpata stocul. Am ... (vezi toată discuția)
Marfa lipsa din stoc loredanaalina loredanaalina Buna ziua, daca o societate comerciala (abc alimentar) la inventariere, are lipsa in stoc de 45603.96 lei, din care adaos 3511.94 lei si tva neexigibil ... (vezi toată discuția)
Minus inventar marfa marcelaL marcelaL buna, va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu o monografie contabila in ce priveste minusul la inventar marfa cu amanuntul.Minusul nu este imputabil. eu ... (vezi toată discuția)