Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitor de tva cu taxare inversa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitor de tva cu taxare inversa

Buna ziua!Tocmai mi-am depus dosarul pentru infiintarea unui PFA si acum nu stiu ce si cum sa fac privind tva`ul..Eu marfa o achizitionez din UE ..din afara Romaniei....Stiu ca trebuie sa ma inscriu in ROI si eu doresc sa facturez cu taxare inversa..sa iau marfa fara tva de acolo si sa aplic taxa inversa in tara..e bine cum vreau sa fac?Cam cat dureaza sa ma inscriu in ROI?am mult de umblat pe la finante?Mai am inca o problema..Cand inchriez un spatiu (un punct de lucru) inchirierea ar fi mai bine sa o fac pe PFA sau pe mine personal?am inteles de la un avocat ca ar fi mai bine sa fac pe PFA ..nu mi-a spus avantajele..dar in fuga asta mi-a spus si am retinut..Raman recunoscator celor ce-mi vor raspunde.
pai daca dai un search pe google vezi pareri si pareri..de exemplu eu am citit ca se poate face achizitii intracomunitare de imbracaminte ,incaltaminte si se poate cu taxa inversa...pai atunci cum asi putea sa ma aprovizionez din UE ?sa platesc tva`ul la ei?deci eu iau marfa de acolo fara tva si aplic taxarea inversa la noi...daca asi fi neplatitor de tva,platesc tva`ul la italieni...inca o parere va rog....
Cand faceti achizitie intracomunitara dvs nu facturati ci va factureaza furnizorul dvs. exceptie atunci cand intocmiti o autofactura dar nu cred ca v-ati referit la asa ceva.

In plus ati afirmat ca doriti sa facturati cu taxare inversa in tara. Poate ar fi bine ca sa reformulati intrebarea decat sa cereti o alta opinie.

Ca lucrurile sa fie clare daca va inscrieti in ROI si veti fi platitor de TVA puteti face achizitii intracomunitare de bunuri si in loc sa platiti TVA pe ele aplicati taxarea inversa. Ulterior in tara le facturati cu TVA pt ca nu vindeti produse la care se aplica taxare inversa in tara.
pai ulterior in tara ..aplic taxarea inversa...adaug tva`ul in pretul produsului..practic omul de pe strada plateste tva`ul...eu il introduc in pret...nu asta inseamna taxare inversa?eu iau 10 haine din italia fara tva..vin in tara..si aici aplic taxarea inversa...catre viitorii clienti...am dreptate in ceea ce spun?sau sunt total deraiat de pe sina logica?
aplic taxarea inversa este complet diferit de facturez cu taxare inversa. cuvintele nu sunt sinonime.

ce ati spus in ultima postare este aproape corect.

taxare inversa inseamna ca in mod normal cand cumparati marfa din italia ar trebui sa platiti tva. pentru ca statele Uniunii Europene sa nu se incurce in mii de tranzactii in care TVA-ul ar fi platit in Italia (cum este cazul dvs) si apoi platit altul in Romania urmand ca ulterior sa va recuperati TVA-ul de la statul italian a aparut aceasta metoda de simplificare prin care dvs nu platiti in Italia si nici in Romania si aplicati taxarea inversa adica pe de o parte deduceti TVA iar pe de alta parte colectati TVA fara sa efectuati nicio plata propriu zisa. Aici se incheie taxarea inversa. Ulterior cand vindeti veti vinde cu TVA. Deci veti factura cu TVA. in niciun caz nu veti factura cu taxare inversa. Exista produse (cum ar fi cereale) pentru care puteti factura cu taxare inversa.
Domnule...deci...am fost la ANAF..bun..si doamna de acolo mi-a zis asa...daca nu fac achizitii mai mari de 10 000 euro pe an din UE..mi-a spus ca imi face un CUI special pentru achizitii intracomunitare..si mi-a spus ca pot aplica taxarea inversa..dvs ce intelegeti?deci ma duc si cumpar marfa din italia fara TVA,in tara facturez cu TVA catre viitorii mei clienti...si asta se cheama taxare inversa...nu?bun..si in Romania voi fi neplatitor...nu m-am facut platitor pentru toata activitatea..m-am facut platitor ca sa ma pot inscrie in ROI si sa pot face achizitii intracomunitare...Sper sa ati inteles ceva din ce am incercat sa explic in randurile de mai sus...