avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitor de tva cu taxare inversa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitor de tva cu taxare inversa

Buna ziua!Tocmai mi-am depus dosarul pentru infiintarea unui PFA si acum nu stiu ce si cum sa fac privind tva`ul..Eu marfa o achizitionez din UE ..din afara Romaniei....Stiu ca trebuie sa ma inscriu in ROI si eu doresc sa facturez cu taxare inversa..sa iau marfa fara tva de acolo si sa aplic taxa inversa in tara..e bine cum vreau sa fac?Cam cat dureaza sa ma inscriu in ROI?am mult de umblat pe la finante?Mai am inca o problema..Cand inchriez un spatiu (un punct de lucru) inchirierea ar fi mai bine sa o fac pe PFA sau pe mine personal?am inteles de la un avocat ca ar fi mai bine sa fac pe PFA ..nu mi-a spus avantajele..dar in fuga asta mi-a spus si am retinut..Raman recunoscator celor ce-mi vor raspunde.
Cel mai recent răspuns: portocala142002 , utilizator 21:40, 2 Octombrie 2014
MENTIONEZ...AM COMPLETAT FORMULARELE URMATOARE... 070 , 095 ROI .. 091 pentru a fi platitor de tva ...
deci eu nu vreau sa platesc TVA`ul in avans..practic eu asta doresc..inscrierea in scopuri de tva si taxarea inversa m-ar salva de plata TVA`ului in avans ..este asa cum spun eu?daca eram neplatitor..luam marfa cu TVA`ul Italian...si blocam niste bani ,eu fara sa vand o haina...Eu am evitat platirea TVA`ului in avans...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un pfa platitor sau nu de tva pentru un magazin de haine? portocala142002 portocala142002 Intentionez sa-mi fac un PFA si sa fac achizitii intracomunitare de imbracaminte din UE..cum e mai bine...sa fiu platitor de tva sau neplatitor de tva?pe net ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara. declaratie vasile15 vasile15 Buna ziua!Doresc sa ma ajutati cu ceva informatii daca se poate... 1.Tocmai ce mi-am deschis un pfa,mentionez ca nu am contabil si doresc sa fac o achizitie ... (vezi toată discuția)
Achizitii pe pfa crisoft crisoft buna ziua, in cazul an care mi-am deschis un pfa pt haine second hand si as vrea sa cumpar marfa dintr-o tara straina ne fiind platitor de tva, ce documente ... (vezi toată discuția)