Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie limita de virsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie limita de virsta

doamna nascuta la 30 07 1958, a lucrat 32 de ani si 6 luni, din care 14 ani in gr 2 si cond. deosebite,... cind poate iesi la pensie ptr limita de virsta? va multumesc!
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 14 ani lucrati in grupa a II-a de munca si in conditii deosebite (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani (61/2 - 3/0 = 58 de ani si 2 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 6 luni (32/6 + 3/6 = 36 de ani).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 2 luni, in septembrie 2016;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 2 luni, in septembrie 2014.