Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate sa iasa la pensie ptr. limita de varsta?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate sa iasa la pensie ptr. limita de varsta?

buna ziua!, sotul meu este nascut in 26. 07. 1956, a lucrat din 1973 sept pina in mai 2006, dupa care a intrat in pensie de boala, mentionez ca 29 de ani si zece luni a lucrat in gr 2 si cond deosebite,.... cind poate intra in pensia ptr limita de virsta?
va multumesc anticipat!
mariatoda30, utilizator
Iese la pensie la 60 de ani, pe 26.07.2016 !
Grupa II-a a fost pana la 31/03/2001.
Care este perioada in care a lucrat in grupa II-a de munca ?
Eventul si procentul.
1. Pentru un barbat nascut in iulie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 29 de si si 10 luni lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni (65/0 - 6/6 = 58 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 7 ani si 3 luni (33/0 + 7/3 = 40 de ani si 3 luni).

3. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 6 luni, in ianuarie 2015.

4. De la pensie de invaliditate poate intra numai la pensie pentru limita de varsta.

5. Perioada cat a beneficiat de pensie de invaliditate este perioada asimilata stagiului de cotizare la pensie si se valorifica numai la pensia pentru limita de varsta.