Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie apartament

In cazul donarii apartamentului - proprietate personala- unei persoane casatorite, sotului acesteia din urma ii revine si lui jumatate, ca in cazul vanzarii-cumpararii? Odata donat apartamentul, persoana donatoare se poate razgandi de-a lungul vietii, sa revina asupra deciziei?
SE poate dona doar catre un sot, specificat expres.
Donatia astfel primita, functioneaza ulterior ca un bun dobandit/ achizitionat impreuna in timpul casatoriei sau ca o mostenire, la care celalalt sot nu are dreptul? Celalalt sot va avea sau nu drepturi, la o astfel de donatie?
nonuska, utilizator