Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare tineri sub 18 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare tineri sub 18 ani

Buna ziua tuturor,

Va rog sa-mi spuneti in ce conditii pot angaja tineri de 16 - 17 ani, pentru activitati sezoniere?
Multumesc mult.
Va citez din Codul Muncii:
Art. 13.
(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.
(3) Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă.
(4) Încadrarea în muncă a persoanelor puse sub interdicţie judecătorească este interzisă.
(5) Încadrarea în muncă în locuri de muncă grele, vătămătoare sau periculoase se poate face după împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncă se stabilesc prin hotărâre a Guvernului.
Ca urmare, puteti incadra personal salariat pe durata determinata, pentru indeplinirea unor munci sezoniere, in conditiile art. 13 din Codul Muncii.
Vedeti de asemenea si legea 72/2007(privind stimularea incadrarii in munjca a elevilor si studentilor) si Normele metodologice de aplicare ale legii (MO 477/17.072007)
Pe scurt:

"
Art. 1. - Angajatorul care incadreaza in munca elevi si studenti pe perioada vacantelor beneficiaza de un stimulent financiar lunar egal cu 50% din salariul minim brut pe tara garantat in plata, pentru fiecare elev si student.
Art. 2. - Stimulentul financiar se acorda la cererea angajatorului din bugetul asigurarilor pentru somaj.
Art. 3. - Perioada maxima de acordare a stimulentului financiar prevazut la art. 1 este de 60 de zile lucratoare intr-un an calendaristic.
Art. 4. - Diferenta dintre stimulentul financiar lunar acordat conform art. 1 si salariul realizat se suporta de catre angajator din fonduri proprii.
Art. 5. - Prezenta lege intra in vigoare la 30 de zile de la publicarea in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
Art. 6. - In termen de 30 de zile de la publicarea prezentei legi, Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei impreuna cu Ministerul Finantelor Publice si Ministerul Educatiei si Cercetarii vor supune aprobarii, prin hotarare a Guvernului, normele metodologice de aplicare a prevederilor prezentei legi.

Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (2) din Constitutia Romaniei, republicata."
crimson, utilizator
Raspuns.
Puteti angaja tineri intre 16-17 ani, in activitsti sezoniere dar:
- nu au voie sa lucreze noaptea - interdictie totala, noaptea insemnand programul de lucru intre orele 22-6;
- nu au voie sa faca munca suplimentara adica sa aibe 40-48 ore/saptamana;
- pauza de masa la ei este de 30 de minute si intra in program;
- muncesc 6 ore si nu 8 ore pe zi, deci ei vor avea 30 de ore saptamanal.;
- nu aveti voie sa-i puneti la munci grele sau vatamatoare (mediu toxic, etc);
- nu aveti voie sa le dati pe mana gestiuni, intrati in conflict cu legea 22/1969 art. 3, a gestionarului nici macar pt o gestiune mica ca acolo este conditia varstei 21 de ani gestiune mare si pt cele mici 18 ani,daca va fuge cu banii dvs. platiti.
Intr-un cuvant, mai mare daraua decat beleaua.
Inocentia
irinarauta a scris:

Buna ziua tuturor,

Va rog sa-mi spuneti in ce conditii pot angaja tineri de 16 - 17 ani, pentru activitati sezoniere?
Multumesc mult.

Pentru activitati sesoziere puteti sa incheiati contracte individuale de munca pe durata determinata.
Conditiile de angajare sunt cele prevazute de Codul Muncii si deja postate de colegii mei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc mult tuturor !