avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1889 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Proces penal pe rol- cazier ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Proces penal pe rol- cazier ?

Pentru angajare am nevoie de cazier judiciar si am un proces pe rol penal.
Va rog sa-mi spuneti si mie daca apare in cazier fapta sau nu. Mentionez ca procesul nu este terminat.


Multumesc mult!
Eu am intrebat daca apare pe cazier acum, pt ca vreau sa ma angajez si am nevoie de cazier judiciar curat.
Multumesc frumos!
Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Septembrie 2014
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Acum nu pentru ca aveti un proces pe rol, iar in cazul persoanelor fizice in cazierul judiciar se inscriu doar urmatoarele date:
Art. 9-Legea 290/2004 rep.- privind cazierul judiciar
În ceea ce priveşte persoanele fizice, în cazierul judiciar se înscriu date privind:
a) pedepsele, măsurile de siguranţă şi educative, pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive;
b) renunţarea sau amânarea aplicării pedepsei, începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepselor şi a măsurilor educative, suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei, înlocuirea, eşalonarea şi achitarea amenzii penale;
c) amnistia, graţierea, prescripţia executării pedepsei, reabilitarea, caracterul politic al condamnării;
d) pedepsele şi măsurile pronunţate prin hotărâri penale definitive de instanţele judecătoreşti din străinătate, precum şi măsurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din străinătate, dacă aceste hotărâri au fost recunoscute de organele române competente;
e) hotărârile definitive care impun rectificări în cazierul judiciar;
f) extrădarea.
Nu exista mentiuni in cazierul judiciar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme la cazier ioanatudor5 ioanatudor5 In urma cu 1 an un var a fost prins intr-un magazin sportiv furind.Arecunoscut fapta a fost dus la politie unde a dat o declaratie dupa care la aproximativ 4 ... (vezi toată discuția)
Cazier nikolos nikolos cum va fii cazierul [ ALB sau PATAT ] pana la solutionarea procesul penal de catre instanta ? ma refer decand dosarul ajunge la parchet pana la hotararea ... (vezi toată discuția)
Interpretarea legilor martamartin martamartin Am citit Legea nr.290/2004 art.9 lit.d,dar nu prea am inteles multe.De aceia va rog sa fiti mai explicit,sau sa-mi spuneti unde gasesc interpretarea legilor si ... (vezi toată discuția)