Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie copil

Am lucrat cu contract de munca si acum sunt in concediu de cresterea copilului. Am fost invitata la prieteni in strainatate si mi s-a oferit ceva de lucru pentru cateva luni. Problema mea este ca acesti angajatori vor sa-mi faca acte ca lucrez la ei. Vreau sa stiu daca imi influenteaza acest lucru la indemnizatia pe care o primesc pt. cresterea copilului. Va multumesc.
1. Art.12 din OUG 111/2010 :
(1)Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se acordă în situaţia în care solicitantul îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este cetăţean român, cetăţean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României;
c) locuieşte în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora.

2. Art.16 din OUG 111/2010
.......
(2) Dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
.....
h) în situaţia în care beneficiarul nu mai îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 12;
.....
i) beneficiarul realizează venituri supuse impozitului şi copilul nu a împlinit vârsta de un an, 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap;

3. Asadar, daca veti realiza venituri supuse impozitului in perioada de CCC , acest lucru va duce la suspendarea platii indemnizatiei pentru CCC.