Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sulta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sulta

Imi poate spune cineva daca este legal sa cer dovada detinerii disponibilului pentru plata unei sulte la care s-a angajat verbal paratul ? Procesul este pe rol, si desi am fost de acord cu primirea sultei, data fiind situatia financiara pe care paratul o are in momentul de fata, nu cred (desi nu recunoaste) ca are bani pentru a-mi achita sulta.
As dori si articolul din NCC sau NCPC daca se poate.
multumesc
Nu puteti solicita aceasta dovada,instanta va stabili un termen pt achitarea sultei,in cazul in care nu se achita puteti solicita executarea silita a debitorului.
Aveti si varianta in care solicitati atribuirea imobilului dvs cu obligatia achitarii sultei corespunzatoare celeilalte parti.