Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... executare silita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

executare silita

Buna ziua,
Pe scurt cazul este urmatorul: in urma unui proces de scoatere din indiviziune, s-a hotarat atribuirea apartamentului uneia dintre parti cu conditia achitarii sultei celeilalte parti. Deoarece proprietarul (eu) nu poate achita din veniturile sale sulta si nici nu poate face un credit avand in vedere salariul mic, a hotarat sa vanda apartamentul si din banii obtinuti sa achite sulta si sa se mute intr-o garsoniera. Problema este urmatoarea: deoarece apartamentul a fost supraevaluat de catre expertul desemnat, iar valoarea lui la data scadentei este exact valoarea sultei, ce se va intampla? Voi fi executata silit urmand a fi data afara din apartament impreuna cu copilul, sau exista alta posibilitate de achitare a acestei sulte in mod esalonat?

Va multumesc!
pers indreptatita la sulta va merge probabil la un executor. fie faceti intelegere scris acu acesta si conveniti cu persoana in cauza o suma de bani ce i-o dati lunar astfel incat in maxim 10 ani (termen de prescriptie in cat imobiliara) sa-i achitati suma , fie executorul scoate imobilul la licitatie.