Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul de voluntariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul de voluntariat

Este adevarat ca daca am lucrat intr-o organizatie ca voluntar pe o perioada de 2 ani, in baza unui contract de voluntariat, acesta perioada se adauga ca vechime in munca? Daca da, va rog sa-mi specificati incadrarea legislativa. Va multumesc anticipat!
Legea 78/2014 privind reglementarea activitatii de voluntariat in Romania
art.10
(1) Este interzis, sub sanctiunea anulabilitatii, sa se incheie contract de voluntariat in scopul de a evita incheierea unui contract individual de munca sau, dupa caz, a unui contract civil de prestari de servicii ori a altui contract civil cu titlu oneros pentru efectuarea prestatiilor respective.
(2) Activitatea de voluntariat se considera experienta profesionala si/sau in specialitate, in functie de tipul activitatii, daca aceasta este realizata in domeniul studiilor absolvite.

Legea 78/2014 a intrat in vigoare la data de 26 iulie 2014.

Asadar, activitatea de voluntariat nu este considerata vechime in munca.
Am inteles, deci e doar o experienta profesionala si atat. Va multumesc!