Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... INSOLVENTA~~lipsa administrator
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

INSOLVENTA~~lipsa administrator

cum se procedeaza daca societatea careia i-a fost deschis procesul de insolventa nu are administratorul de gasit,,cum se recupereaza creantele?
Instanta are obligatia sa puna in vedere lichidatorului sa faca demersuri la politie pentru gasirea ad-torului pt ca acesta sa predea toate actele contabile.daca nu il gaseste, se va face adresa la ad-tia finanicara pentru emiterea tuturor actelor contabile, desi acestea pot fi insuficiente.
Administratorul judiciar este cel ce se va ocupa de societate dupa deschiderea procedurii. El il inlocuieste oricum pe administratorul legal, acestuia din urma retragandui-se dreptul de adminsitrare..
Lichidatorul va individualiza bunurile si va trece la executarea creantei. daca sunteti creditor chirografar, este o problema intrucat debitele garantate au prioritate.
Creantele vor fi recuperate de catre lichidatorul numit de judecatorul sindic conform legii 85, problema va fi daca societatea are sau nu bunuri , in cazul in care nu are mai nimic se va cere eventual atragerea raspunderii administratorului pentru recuperarea creantelor si atunci va fi o problema.
Administratorul judiciar si nu lichidatorul se ocupa in prima faza, si indeplineste atributiile administratorului legal. Acesta prin dispozitiile judecatorului sindic poate sa faca toate demersurile necesare pentru a-l gasi pe "cel disparut", poate addministra societatea in locul acestuia, indeplineste toate acele atributii oferite de Legea nr.85/2006, privind procedura insolventei.