avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

in cazul unui partaj, cand bunul a fost achitat de una din parti ( parintii ), in timpul casatoriei , cum se va proceda?
de la cumparare au trecut 23 ani.
bunul este pe numele ambilor soti.
Bunurile din timpul căsătoriei sunt bunuri comune, si acestea se partajeaza. Aveți posibilitate sa va înțelegeti, daca nu, in cadrul acțiunii din instanța, puteți face dovada acestor susțineți, cu înscrisuri si martori, incit sa va fie atribuit Dvs un procent mai mare.
Bunurile dobandite de la data incheierii casatoriei, sunt, de regula, bunuri proprietate comuna devalmasa.

Proprietatea comuna devalmasa este caracterizata prin faptul ca niciunul dintre codevalmasi nu are individualizata cota -parte ideala, abstracta , matematica din dreptul de proprietate.

Sistarea starii de devalmasie poate fi realizata oricand.

Imparteala bunurilor comune, dobandite de la data incheierii casatoriei poate fi ceruta de catre oricare dintre coproprietari, instanta de judecata urmand a individualiza cota -parte ideala, abstracta, matematica din dreptul de proprietate.

In vederea impartelii, instanta de judecata va avea in vedere urmatoarele criterii :

sumele de bani investite la plata pretului, actele de administrare si de conservare efectuate ,

situatia locativa a fiecaruia dintre coproprietari, sumele de bani investite la plata impozitelor si taxelor.



Actiunea de partaj presupune plata taxei judiciare de 3 % , raportat la masa partajabila.

( incheierea unui acord de mediere presupune plata a 1, 5 % taxa judiciara , din masa partajabila ).


Daca nu exista disensiuni, partajul poate fi realizat pe cale notariala, varianta mai rapida si mai putin costisioare.


Succes.



Va intelegeti, nu va intelegeti? Aveti dovada de plata a pretului de catre parinti? Scrie in act ceva, ca-i pentru un sot sau ambii?
Se presupune donatie catre ambii soti cel mai comun, dar depinde si de actele si dovezile aditionale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posibil partaj ContSters419284 ContSters419284 buna ziua, Ma poate sfatui cineva cu privire la o prblema de partaj? am divortat dar nu am facut partajul iar fosta sotie a vandut autovehiculul pe care l-am ... (vezi toată discuția)
Partaj Marine7777777 Marine7777777 Fostul soț poate vinde mașină cumpărată in timpul căsătoriei fara sa o înștiințeze pe sotia care a contribuit si ea la cumpărarea mașinii chiar ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! - divort fara partaj, cedare cota copilului nadia22 nadia22 daca parintii mei au divortat fara partaj.cum pot intra in posesia apartamentului daca unul din parinti doreste asta (vezi toată discuția)