Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... posibil partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

posibil partaj

buna ziua,
Ma poate sfatui cineva cu privire la o prblema de partaj?
am divortat dar nu am facut partajul iar fosta sotie a vandut autovehiculul pe care l-am achizitionat in timpul casatoriei, fiind inmatriculat pe numele ei.
1. Fosta sotie avea voie sa vanda acest autovehicul achizitionat in timpul casatoriei fara aprobarea mea?
2. Daca am face partaj cum se mai poate imparti acest autovehicul daca este deja vandut?
Va multumesc!
Daca nu era facut partajul nu avea voie,la actiunea de partaj solicitati c/val(1/2).
Va multumesc!
Bunurile dobandite de la data incheierii mariajului sunt proprietate comuna, devalmasa.

Ceea ce caracterizeaza proprietatea devalmasa este faptul ca niciunul dintre codevalmasi nu are individualizata cota -parte din dreptul de proprietate.

Cota-parte ideala, abstracta, matematica din dreptul de proprietate este individualizata prin imparteala.

Vanzarea perfectata este anulabila, nulitatea relativa este aplicabila contractelor de vanzare-cumparare perfectate de unul dintre soti, fara acordul celuilalt.

Vanzarea trebuia realizata cu acordul dumneavoastra, masina a fost bunul comun al dumneavoastra, in calitate de soti.

Suma de bani, dobandita cu titlu de pret, poate fi supusa impartelii.

Solicitati, asadar, jumatate din pretul incasat, conform contractului de vanzare-cumparare perfectat.

Odata cu imparteala acestui bun, pot fi supuse impartelii si alte bunuri proprietate comuna, devalmasa.

Succes.

va multumesc!
Faptul ca a vandut autovehiculul fara stirea mea constituie o fapta ce intra sub incidenta codului de procedura civila sau penala?