avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Procuror corupt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Procuror corupt

Buna ziua

Fac o sesizare la PG care o paseaza la sector 2 . Paratul , un supermarket german pe care i-am prins ca vand produse neconforme cu bunastiinta isi are sediul social acolo .
Dupa 1 an si sase luni primesc comunicare cu clasarea cazului . Procurorul si agentul de politie nu precizeaza nimic despre elementul principal furnizat de mine in sesizare , faptul ca intr-un magazin apartinand altui lant , in perioada dintre avertizarea ANSVSA asupra prezentei de produse contrafacute in supermarket si primirea comunicarii de la DSVSA care confirma ca produsul nu este conform , se gasea la vanzare o mare cantitate din si numai din sortimentul reclamat de mine .
Este un caz elementar de coruptie . Procurorul si ahentul au inceput cercetarea , au primit bani de la operator si au clasat cazul .
M-am adresat CSM . Si-au declinat competenta .
Ce este de facut ?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Detectiv01 , utilizator 09:33, 25 Septembrie 2014
Desi termenul de coruptie este frecvent asimilat cu lipsa de moralitate, el se refera la relatiile dintre autoritati si cetateni si inseamna, de fapt, folosirea abuziva a puterii publice, in scopul satisfacerii unor interese personale sau de grup.
Pentru ca au realizat pericolul social al acestui tip de abuz si pentru a-l descuraja, legiuitorii au definit coruptia printr-o serie de fapte cu caracter penal.
Faptele de coruptie sunt infractiuni si se sanctioneaza cu inchisoare. Faptele incriminate astfel de legislatia romana includ:
- darea si luarea de mita;
- traficul de influenta;
- primirea de foloase necuvenite;
- abuz in serviciu contra intereselor publice pentru obtinerea de beneficii personale.

Dupa cum vedeti vanzarea de chiftele contrafacute in supermarket, nu e fapta de coruptie.
Ca sa dovediti coruptia ar insemna sa dovediti ca s-au dat spagi sau mita...
Nu observ sa rezulte asa ceva.
Asta inseamna ca sunt nevinovati.
Nu aveti logica sau refuzati adevarul .
Eu am indicat foarte clar in sesizare elementu; cheie care proba vinovatia supermarketului .
Procurorul si agentul de politie nu au probat acest element . DE CE ?
Raspund tot eu : pt. ca numai asa puteau clasa dosarul .
DE CE sa claseze dosarul ? Acelasi motiv pt. care Vadim Tudor la bagat pe Becali in PE ?

Va multumesc de interes
Este exact abuz de functie contrar intereselor publice cu consecinte grave .
Ce s-ar fi intamplat d-le avocat in Germania daca ar fi fost descoperit un operator care vinde cu buna stiibta produse cu potential toxic ?
Garantez ca a doua zi portile magazinelor operatorului erau inchise .
Ma credeti ? Daca nu va rog sa sunati si sa va interesati .
La noi ce sa intamplat ? ABSOLUT NIMIC .
Asta face diferenta intre un stat civilizat si un teritoriu babuin cu capitala la Bucuresti .
Ultima modificare: Joi, 25 Septembrie 2014
Detectiv01, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abuz in serviciu = coruptie ? Just-drept Just-drept Codul penal, art.297 Abuzul în serviciu (1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau ... (vezi toată discuția)
De ce ....? Magda Staicu Magda Staicu ... trebuie sa pierd 5,49 lei, cheltuiti pe o punga de miez de nuca, \"produs cu deosebita grija in Romania de S.c. Efes Export ... Maracineni jud Ag, ... (vezi toată discuția)
Infiintarea unul srl-d CuzescuAndra CuzescuAndra Buna ziua, asi dori si eu o informatie cu privire la urmatoarele aspecte: - ce coduri Caen imi trebuie in actul constituitv pentru comercializarea ... (vezi toată discuția)