Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... infiere- cetatenie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

infiere- cetatenie

Buna ziua

Daca o persoana cu cetatenie straina in varsta de 25 ani este infiata legal de un cuplu din Romania ,persoana in cauza va putea primi cetatenie romana sau nu?
Dobândirea cetăţeniei române

In conformitate cu prevederile art. 4 din Legea 21/1991 cu modificarile si completarile ulterioare, cetatenia romana se dobandeste prin:
nastere;
adoptie;
acordare la cerere.

Prin adoptie

Art. 6

(1) Cetatenia romana se dobandeste de catre copilul cetatean strain sau fara cetatenie prin adoptie, daca adoptatorii sunt cetateni romani. In cazul in care adoptatul este major, este necesar consimtamantul acestuia.

mersi de raspuns
Pt a aopta un major, trebuie ca familia sau macar unul din soti sa dovedeasca ca l-a crescut din timpul minoritatii sale.