avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dreptul de a conduce- pana la solutionarea dosarului!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dreptul de a conduce- pana la solutionarea dosarului!

Buna ziua tuturor!

Ma aflu intr-o mare incurcatura si doresc sa aflu daca se mai poate face ceva, sau trebuie sa las timpul sa treaca(asa cum l-am lasat pana acum).........In cateva cuvinte:
In anul 2006 am fost implicat intr-un accident rutier in calitate de conducator auto; in urma accidentului o persoana a decedat. Desi au trecut trei ani de la producere, dosarul se afla inca in faza de cercetare la Politie, ,,itele,, fiind foarte incurcate din punct de vedere al probelor,declaratiilor si expertizelor.(se pare ca aceasta situatie va mai dura cel putin 1-2 ani.....#-o)
Dupa producerea accidentului mi s-a retinut permisul de conducere, primind o dovada de la politie fara drept de circulatie, conform art 232+180pct.7.
In aceste conditii (tinand cont si de noua legislatie)....care sunt sansele ca pana la inchiderea dosarului(sub o forma sau alta)sa conduc si cum trebuie sa procedez ?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:35, 27 Mai 2009
crion a scris:

Buna ziua tuturor!

Ma aflu intr-o mare incurcatura si doresc sa aflu daca se mai poate face ceva, sau trebuie sa las timpul sa treaca(asa cum l-am lasat pana acum).........In cateva cuvinte:
In anul 2006 am fost implicat intr-un accident rutier in calitate de conducator auto; in urma accidentului o persoana a decedat. Desi au trecut trei ani de la producere, dosarul se afla inca in faza de cercetare la Politie, ,,itele,, fiind foarte incurcate din punct de vedere al probelor,declaratiilor si expertizelor.(se pare ca aceasta situatie va mai dura cel putin 1-2 ani.....#-o)
Dupa producerea accidentului mi s-a retinut permisul de conducere, primind o dovada de la politie fara drept de circulatie, conform art 232+180pct.7.
In aceste conditii (tinand cont si de noua legislatie)....care sunt sansele ca pana la inchiderea dosarului(sub o forma sau alta)sa conduc si cum trebuie sa procedez ?

Multumesc!


Mai multe detalii.Relatarea dvs.este mult prea vaga si nu poate fi dat un raspuns concret fata de putinatea informatiilor
Ultima modificare: Vineri, 22 Mai 2009
Radu Gabrian, Mediator
Veti conduce pe baza de dovada ( prelungita) pana la solutionarea dosarului.
Va multumesc!
Asta inseamna ca trebuie sa depun o cerere la Parchet,(banuiesc ca trebuia sa fac acest lucru demult:sorry::sorry:)
Da, dar inca mai puteti incerca.
Trebuie sa va cred pe cuvint ca timp de trei ani nu ati condus si ca acum aflati ca aveati posibilitatea legala de a conduce pina la solutionarea dosarului.:)
Nu stim insa concret in ce inprejurari sa comis accidentul si mai inportant care este incadrarea juridica a faptei sau faptelor.:-/
Abia atunci opiniile axprimate cu privire la dreptul de a conduce vor fi pertinente:)

Alte discuții în legătură

Retinere permis mmsavu mmsavu Buna Ziua Anul trecut am fost implicat intr\'un accident rutier soldat cu vatamare de persoana asa cum scrie si pe dovada ulterior data la fata ... (vezi toată discuția)
Am avut accident cu un pieton care traversa neregulamentar, urmarea fiind o fractură de umăr și o posibilă contuzie la omoplat. care pot fi consecințele pentru mine? Cristi1321 Cristi1321 Salut. Acum cateva zile am lovit un pieton care traversa neregulamentar, asta sa intamplat in Urziceni Ialomita pe soseaua Calea Bucuresti (acea sosea are 2 ... (vezi toată discuția)
Expertiza auto - calcularea vitezei autoturismului in fct. de deceleratie elenaf elenaf Buna seara, Fratele meu a decedat intr-un accident rutier, pieton fiind. Expertiza oficiala , cea a Politiei, ne-a fost deja prezentata si acum ne prezentam ... (vezi toată discuția)