Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dreptul de a conduce- pana la solutionarea dosarului!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dreptul de a conduce- pana la solutionarea dosarului!

Buna ziua tuturor!

Ma aflu intr-o mare incurcatura si doresc sa aflu daca se mai poate face ceva, sau trebuie sa las timpul sa treaca(asa cum l-am lasat pana acum).........In cateva cuvinte:
In anul 2006 am fost implicat intr-un accident rutier in calitate de conducator auto; in urma accidentului o persoana a decedat. Desi au trecut trei ani de la producere, dosarul se afla inca in faza de cercetare la Politie, ,,itele,, fiind foarte incurcate din punct de vedere al probelor,declaratiilor si expertizelor.(se pare ca aceasta situatie va mai dura cel putin 1-2 ani.....#-o)
Dupa producerea accidentului mi s-a retinut permisul de conducere, primind o dovada de la politie fara drept de circulatie, conform art 232+180pct.7.
In aceste conditii (tinand cont si de noua legislatie)....care sunt sansele ca pana la inchiderea dosarului(sub o forma sau alta)sa conduc si cum trebuie sa procedez ?

Multumesc!
crion a scris:

Buna ziua tuturor!

Ma aflu intr-o mare incurcatura si doresc sa aflu daca se mai poate face ceva, sau trebuie sa las timpul sa treaca(asa cum l-am lasat pana acum).........In cateva cuvinte:
In anul 2006 am fost implicat intr-un accident rutier in calitate de conducator auto; in urma accidentului o persoana a decedat. Desi au trecut trei ani de la producere, dosarul se afla inca in faza de cercetare la Politie, ,,itele,, fiind foarte incurcate din punct de vedere al probelor,declaratiilor si expertizelor.(se pare ca aceasta situatie va mai dura cel putin 1-2 ani.....#-o)
Dupa producerea accidentului mi s-a retinut permisul de conducere, primind o dovada de la politie fara drept de circulatie, conform art 232+180pct.7.
In aceste conditii (tinand cont si de noua legislatie)....care sunt sansele ca pana la inchiderea dosarului(sub o forma sau alta)sa conduc si cum trebuie sa procedez ?

Multumesc!

Mai multe detalii.Relatarea dvs.este mult prea vaga si nu poate fi dat un raspuns concret fata de putinatea informatiilor
Radu Gabrian, Mediator
Veti conduce pe baza de dovada ( prelungita) pana la solutionarea dosarului.
Va multumesc!
Asta inseamna ca trebuie sa depun o cerere la Parchet,(banuiesc ca trebuia sa fac acest lucru demult:sorry::sorry:)
Da, dar inca mai puteti incerca.
Trebuie sa va cred pe cuvint ca timp de trei ani nu ati condus si ca acum aflati ca aveati posibilitatea legala de a conduce pina la solutionarea dosarului.:)
Nu stim insa concret in ce inprejurari sa comis accidentul si mai inportant care este incadrarea juridica a faptei sau faptelor.:-/
Abia atunci opiniile axprimate cu privire la dreptul de a conduce vor fi pertinente:)