Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate dona jumatate din dreptul de proprietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate dona jumatate din dreptul de proprietate asupra unui autoturism?

Buna seara!As vrea sa aflu si eu daca pot transfera 50% din drepturile mele de proprietate catre tatal meu...specific faptul ca este vorba de drepturi asupra unui automobil inscris in circulatie pe numele meu si care nu se afla in litigii.As vrea astfel sa obtin un act legalizat in care sa se specifice faptul ca e si tatal proprietar/coproprietar.

Va mutumesc anticipat.
Alexandru_Luminare, utilizator
Buna seara .
Da aveti acest drept,este un drept al dvs.rezultat din caracteristicile dreptului de proprietate si din principiile circuitului civil al bunurilor.
Cu stima,
Marius Bote .