avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie apartament

Donatia dobandita in timpul casatoriei, functioneaza ulterior ca un bun dobandit/ achizitionat impreuna in timpul casatoriei sau ca o mostenire, la care celalalt sot nu are dreptul? Celalalt sot va avea sau nu drepturi, la o astfel de donatie?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 13:36, 25 Septembrie 2014
Este bun propriu ca in cazul mostenirii. Celalalt sot nu are dreptul.
Multumesc mult pentru lamurire.
Bunurile dobanit de catre soti, sunt , de regula , bunuri comune.

Donatia, insa , reprezinta o exceptie de la comunitatea matrimoniala de bunuri.

Asadar, bunul dobanat reprezinta bun propriu.( daca nu a fost donat ambilor soti).


Celalalt sot nu are niciun drept cu privire la bunul primit printr-un act de donatie.



Daca , insa, sunt adusa imbunatatiri prin acte de conservare efectuate, sumele de bani investite dau nasterea unui drept de creanta, spus si acesta, termenului de prescriptie extinctiva.





~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regim matrimonial tudorache11 tudorache11 Buna ziua, La casatorie, daca sotii aleg ca regim matrimonial comunitatea legala asta inseamna ca bunurile dobandite de ei inainte de casatorie raman ... (vezi toată discuția)
Buna ziua - bunuri imobile cumparate inainte de casatorie aby68 aby68 eu mi-am cumparat un apartament fiind necasatorita,urmeaza sa ma casatoresc vrea sa stiu viitorul meu sot ce drept are asupra apartamentului,multumesc mult (vezi toată discuția)
Dreptul de proprietate in familie madalina1990 madalina1990 Buna ziua! Am cateva nelamuriri si as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta.Sunt casatorita de 1 an,iar inainte de asta am trait in concubinaj cu actualul ... (vezi toată discuția)