Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie apartament

Donatia dobandita in timpul casatoriei, functioneaza ulterior ca un bun dobandit/ achizitionat impreuna in timpul casatoriei sau ca o mostenire, la care celalalt sot nu are dreptul? Celalalt sot va avea sau nu drepturi, la o astfel de donatie?
Este bun propriu ca in cazul mostenirii. Celalalt sot nu are dreptul.
Multumesc mult pentru lamurire.
Bunurile dobanit de catre soti, sunt , de regula , bunuri comune.

Donatia, insa , reprezinta o exceptie de la comunitatea matrimoniala de bunuri.

Asadar, bunul dobanat reprezinta bun propriu.( daca nu a fost donat ambilor soti).

Celalalt sot nu are niciun drept cu privire la bunul primit printr-un act de donatie.

Daca , insa, sunt adusa imbunatatiri prin acte de conservare efectuate, sumele de bani investite dau nasterea unui drept de creanta, spus si acesta, termenului de prescriptie extinctiva.