Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se calculeaza taxa de timbru in cazul unui partaj ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se calculeaza taxa de timbru in cazul unui partaj judiciar?

Casa a fost evaluata la 66000 lei , iar terenul la 425000 lei . Suntem trei parti cu cote egale de 1/3 . Aveti idee cam cit ar fi taxa de timbru pentru o parte ? Ma intereseaza pt. mine evident . Am cautat dar am gasit mai multe feluri de "calculatoare" fiecare i-mi arata alt rezultat . Va rog mult mult daca puteti sa imi dati un rezultat .
.......multumesc . nu aveti ceva concret ? vreau sa fiu informata cit de cit pina la instanta...avocat nu am . am 250 lei pe luna venituri . acum intelegeti cam cum "sta treaba" ?
La acest venit aveti posibilitatea de a formula cerere de ajutor public judiciar pentru a fi scutita de plata taxei de timbru ce o va stabili instanta. Cuantumul nu mai este relevat daca formulat cererea.
Damna va multumesc foarte mult . Totusi daca aveti putin timp sa-mi calculati cit de cit , nu ar fi rau . Dar daca nu , nu-i nici o suparare .
Taxa de timbru in cazul partajului judiciar este de 3% din valoarea masei partabile, platibila conform cotelor fiecarui mostenitor.
multumesc frumos doamna .