Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare pfa ca platitor de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare pfa ca platitor de tva

Doresc sa ma inregistrez la finante ca platitor de tva..eu doresc sa-mi fac un PFA...vreau sa fac achizitii intracomunitare...sa aduc marfa din UE...si asi vrea sa fiu platitor de tva cu taxa inversa..adica sa iau marfa de acolo fara tva si sa percep aici tva`ul ..sau cum e ?eu cand ajung cu marfa in tara trebuie sa o inregistrez?(daca da,unde?) sa platesc tva`ul in Romania pe marfa declarata de mine ?sau taxa inversa ce inseamna mai exact?iau marfa fara tva si o vand adaugand eu tva`ul clientului in pret..totul pe bon bineinteles...voi aduce incaltaminte ....
Dvs aveti cod de tva si sunteti inregistrat in roi:
Cumparati un bun din UE cu 10 E ( fara tva). Nu platiti tva. Se face taxare inversa. Adica doar se inregistreaza TVA ul in contabilitate, dar nu aveti nimic de plata.
Vindeti catre un client din RO( pf, pj..) : Sa zicem ca puneti un profit de 5 euro:
15 E + 3.6 ( TVA, 24%) = 18.6 Euro
3.6 platiti la stat tva.
15 lei va raman dvs.
import din china pot sa fac?pot aduce haine din turcia sau china?
Da, platiti TVA in vama si taxe vamale.
TVA ul este deductibil
Chiria de la punctul de lucru e deductibila?imi pot deduce chiria?
cum e mai avantajos?sa ma inregistrez in scopuri de tva sau nu?mentionez ca achizitiile intr-un an calindaristic nu depaseste suma de 10 000 euro ..