Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema citire apometre
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema citire apometre

Buna ziua!Am o problema cu Asociatia de locatari de care apartin:apartamentele sint dotate cu apometre proprietarii ducind indexul apei la fiecare sfirsit de luna.Eu consum intre 10-14 m cubi pe luna.La plata intretinerii mi s-au adaugat 3m jumatate de apa in plus la plate "neconcordanta apa" cu apometrul de la subsolul scarii ni s-a spus.La trei luni apometrele sint verificate de catre seful de scara. E corect sa platesc 3 m si jumatate in plus apa pe care n-am consumat-o?Unde as putea depune o plingere in acest sens?Mentionez ca apometrul de la sublolul scarii nu l-am vazut niciodata nici eu si nici restul proprietarilor care locuiesc pe scara blocului.
Daca nu aveti contract direct cu furnizorul de apa ,trebuie atat dvs. cat si ceilalti locatari sa platiti toata apa care trece prin contorul furnizorului. Faptul ca aveti in apartament contor de apa nu exclude obligatia dvs. de a plati pierderile de apa care pot proveni de la fisuri pe coloana de apa sau de la folosirea apei in picuri(care nu este inregistrata de contoarele de apartament). In plus daca nu se citeste contorul in apartament in aceeasi zi cu contorul furnizorului exista diferenta de mc.
3 m si jumatate cubi apa intr-o luna? Unde sint atitea pierderi?Asta numai pe un ap. dintr-o scara cu 10 etaje.Aometrul de la subsolul scarii D-zeu stie ce arata si cine-l citeste.
De ce nu mergeti cu administratorul cand se citeste apometrul de la subsol?
@vio13
Nu trebuie sa vedeti contorul de bransament, ci factura, ca ce e pe factura platiti,

Mergeti cu administratorul in subsol sa vedeti daca nu exista pierderi de apa pe coloanele comune.
O diferenta de consum se plateste, aceasta fiind rezultata din mai multe cauze, dar in primul rand trebuie sa constatati daca nu exista tevi comune sparte. Asta se poate constata in subsol.
Nu este asa de simplu, tevile pot fi fisurate pe coloana, care din locatari nu a zidit accesul la tevi ,poate verifica daca pe nivelul apartamentului nu exista fisuri, dar restul? Eu am fost administrator de bloc 10 ani si la o fisura pe coloana la bloc cu 5 nivele a existat diferenta de 30mc intre contorul de subsol si cele de la locatari!
pusa2mimi, utilizator