avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

va rog frumos sa ma lamuriti in aceasta speta .barbat nascut in anul 1959 noiembrie cu 36 de ani lucrati cu armata din care 21 de ani in grupa 2 100% sa pensionat de boaala gradul 3 in septembrie 2014 cum se calculeaza punctajul pe toti acesti ani.Mai concret la cei 36 de ani se pun si acei 5 ani si 3 luni si se calculeaza la 36+5=41ani sau se pun si acei 5 ani de grupa la calcul sau numai 36 de ani.Stiu ca se imparte tot punctajul la 35 de ani
Ultima modificare: Duminică, 28 Septembrie 2014
steaua59, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabi50 , utilizator 20:58, 28 Septembrie 2014
1. Fiind pensionat de invaliditate veti putea trece doar la pensie pentru limita de varsta la 65 de ani.

2. La acea data se vor lua in calculul stagiului de cotizare si perioadele asimilate (perioada de armata, perioada de pensie de invaliditate) precum si suplimentarea data de perioada cat ati lucrat in gr. a II-a de munca.
eu vroiam sa stiu cum se va calcula pensia de invaliditate pentru pensie limita de virsta am inteles
Ultima modificare: Duminică, 28 Septembrie 2014
steaua59, utilizator
Pentru perioada cat ati avut pensie de invaliditate la determinarea punctajului lunar se utilizeaza cuantumul pensiei de invaliditate.
Pt. deschiderea dreptului de pensie de invaliditate stagiul de cotizare cuprinde si perioada suplimentara acordata pt. activitatea desfasurata in gr. a II-a - 3 luni la an - 21 x 3 = 63 luni adica 5 ani si 3 luni. ( art. 60 din Normele de aplicare - lg 263 /10)
Pt cei 21 ani de gr ( in procent de 100%) aveti o reducere avarstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni, deci pensie de limita de varsta 60 ani si 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie steaua59 steaua59 daca o persoana de sex masculin are 36 de ani lucrati din care 21 de ani in grupa2 cind se face calculul pensiei se mai adauga si cei 5 ani si 3 luni la ... (vezi toată discuția)
Pensionare dan_sibiu2016 dan_sibiu2016 o persoana de sex masculin nascut in IANUARIE 1959 cu o vechime de 36 ani si 2 luni din care 18 ani , grupa II cand se poate pensiona anticipat sau partial ... (vezi toată discuția)
Pensionare mariamaria52 mariamaria52 barbat nascut pe 17.03.1958,ani lucrati 31 din care 21 si 9 luni gr a-ll-a cand poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)