Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

daca o persoana de sex masculin are 36 de ani lucrati din care 21 de ani in grupa2 cind se face calculul pensiei se mai adauga si cei 5 ani si 3 luni la calculul pensiei si per total se calculeaza pensia la 41 de ani sau numai la cei 36 de ani Va multumesc frumos sau anii de grupa il ajuta numai la iesirea la pensie si la punctaj
steaua59, utilizator
1. Pentru cei 21 de ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 3 luni la an, adica 5 ani si 3 luni (36/0 + 5/6 = 41 de ani si 6 luni).

2. Pe perioada cat a lucrat in gr. a II-a de munca se mai adauga la punctajul de pensie inca 25%.

3. - Anii de grupa il ajuta si la punctaj si sa iasa mai repede la pensie pentru limita de varsta (cu 4 ani si 6 luni mai repede).
- Dvs. la ce vreti sa-l mai ajute, nu e deajuns?