Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulent de insertie

Buna ziua

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
-de la 26.09.2013 beneficiez de CIC pana la varsta de 2 ani a copilului. de la 01.10.2014 doresc sa ma reintorc la serviciu.
- In ce conditii pot beneficia de stimulent de insertie, avand in vedere ca, mai nou, legea prevede obligativitatea celui de-al doilea parinte de a intra in concediu de crestere copil.
Precizez ca sotul este angajat in prezent.
Va rog sa -mi spuneti in ce termen legal trebuie sa opteze el pentru cic si cine va beneficia de fapt de stimulent de insertie?

Multumesc!
1. De stimulentul de insertie beneficiaza numai parintele care a intrat primul in CCC.

2. Daca ati optat pentru CCC pana la varsta de 2 ani si reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie dupa ce implinese copilul 1 an.

3. - Daca sotul indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizaie pentru CCC atunci cel putin o luna de CCC ii este rezervata lui iar CCC al dvs. se reduce cu o luna.
- Daca ati reluat activitatea inainte de a se reduce acea luna de CCC atunci veti beneficia de stimulentul de insertie numai pana implineste copilul 1 an si 11 luni.

4. Cand ati depus actele pentru indemnizatia pentru CCC vi s-a cerut si dovada ca sotul indeplineste sau nu conditiile pentru a beneficia de CCC.

5. Sotul poate solicita oricand cel putin o luna de CCC si pe aceasta perioada se suspenda plata stimulentului de insertie catre dvs.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane