Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce temei legal ar trebui invocat (schimbare destinatie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce temei legal ar trebui invocat (schimbare destinatie bun comun)?

Un coproprietar a ocupat abuziv ub hol in care si-a instalat o bucatarie . Este un hol care face intrarea in casa . Eu acum trebuie sa ocolesc casa si sa intru printr-o magazie . Va rog frumos sa-mi spuneti la ce lege sa fac referire sa-l pot scoate din hol ? Suntem coproprietari cu cote egale de 1/3 .
~ Conținut șters la cerere ~
am intels multumesc
Procedura speciala din NCPC !?! Se potriveste cu situatia de fapt ca nuca in perete.

Nu-i nici locatar si nici ocupant fara niciun drept. Ocupant = orice persoana, alta decat proprietarul...
Or, el este ... coproprietar. Dar este unul care foloseste bunul comun fara sa respecte destinatia acestuia si fara sa permita exercitarea folosintei de catre ceilalti coproprietari.

Eu m-as uita prin disp. art 647 si urm din NCC
romascanu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Colega, cum sa fie ocupant un coproprietar? Cum sa-l evacuezi, oricum?
Daca acolo e un hol de acces, inseamna ca acolo COPROPRIETARII sau LOCATARII LEGALI isi pun papucii, hanele, umbrelele... cum sa obtina in instanta un coproprietar scoaterea sobei si a papucilor si a umbrelei la care are dreptul si celalalt coproprietar?
Exact ca nuca-n perete!
Prima verificare a instantei pe 1033 e lipsa de titlu, or omul nostru coproprietar il are! Il are, actiunea e inadmisibila pe procedura speciala, nu mai conteaza ca-si pune sosetele pe masa!