Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
Cum se calculeaza pe care trebuie sa o incasez de la angajator in cazul in care am avut concediu medical imediat dupa concediul de crestere copil?
Va multumesc!
1. - Indemnizatia pentru concediu medical sa calculeaza avand la baza veniturile brute din cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in concediu medical.
- In aceste venituri intra si indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC).

2. De aceea trebuie sa aduceti angajatorului o adeverinta de la AJPIS cu veniturile incasate in ultimele 6 luni de CCC.
Se calculeaza 75% din indemnizatia pentru crestere copil?
Multumesc!
Indemnizatia pentru concediu de maternitate se calculeaza astfel:

- Se aduna veniturile brute (indemnizatiile pentru CCC) din cele 6 luni anterioare lunii in care se intra in concediu de maternitate.
- Suma se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc).
- Mzbc se inmulteste cu 85% si se obtine indemnizatia zilnica pentru concediul de maternitate (Izcm).
- Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din certificatul medical (sau din luna respectiva) si se obtine indemnizatia (lunara) pentru concediul de maternitate.
- Izcm este aceeasi pe toata durata concediului de maternitate.
- De aceea indemnizatia lunara este diferita, in functie de numarul de zile lucratoare din luna.

- Din indemnizatia lunara se retine numai contributia de asigurari sociale (CAS = 10,5% = pentru pensie).

- CAS se calculeaza astfel:
* Se inmulteste castigul salarial mediu brut pe economie, utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sociale, pe anul in curs, cu 35%.
* Pentru anul 2014 acest castig prognozat este de 2.298 lei
* Rezultatul se inmulteste cu 10,5%.

* Adica:
2298 x 35% = 804 lei
804 x 10,5% = 84 lei

- Deci din indemnizatia lunara pentru concediul de maternitate se retine numai 84 lei.
- Acesti 84 lei se retin numai daca esti o luna intreaga in concediu de maternitate.

- Daca intr-o luna concediul de maternitate acopera numai o fractiune de luna atunci cei 84 lei se calculeaza proportional cu numarul de zile lucratoare care fac parte din concediul de maternitate.
- Se imparte 84 la numarul de zile lucratoare din luna iar rezultatul se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din perioada concediului de maternitate

- Indemnizatia pentru concediul de maternitate NU se impoziteaza, conform art. 42 din Codul Fiscal.
- Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat, adica angajatorul calculeaza si plateste indemnizatia si apoi o recupereaza, in totalitate, de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).

Si concediul medical cum se calculeaza, avand in vedere cele de mai sus?
1. Am facut o confuzie, crezand ca este vorba de conecdiul de maternitate.

2. Pentru un concediu medical (afara de concediul de maternitate) indemnizatia se calculeaza la fel numai ca se retine si impozit pe venit (16%).

3. Procentul de acordare a indemnizatiei (intre 75% - 100%) este in functie de codul de indemnizatie trecut de medic pe certificatul medical.

4. Puteti intreba si pe contabilul firmei dvs. care stie cum se calculeaza indemnizatia si de ce acte are nevoie pentru asta.