Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
Cum se calculeaza pe care trebuie sa o incasez de la angajator in cazul in care am avut concediu medical imediat dupa concediul de crestere copil?
Va multumesc!
Am optat pentru concediu crestere copil pentru o per de 1 an. Am depus cererea de revenire la servici si cu cateva zile de inceperea lucrului am avut un accident. Din concediu crestere copil am intrat in concediu medical. De aceea indemnizatia aferenta concediului medical a fost calculata avand la baza indemnizatia de crestere copil. Intrebarea mea este: este corect sa mi se scada impozitul din valoare indemnizatiei de crestere copil?
Va multumesc!
1. Cine v-a spus ca s-a scazut impozitul din indemnizatia pentru CCC?

2. - Indemnizatia pentru concediul medical se calculeaza pe baza veniturilor brute din ultimele 6 luni.
- V-am mai spus ca indemnizatia pentru CCC se ia in calculul indemnizatiei pentru concediu medical asa cum este ea (nu este nici bruta, nici neta).
- Deci nu are ce impozit sa scada din indemnizatia pentru CCC.

3. Ar fi bine daca ati da mai multe informatii, daca ati fi mai clara in explicatii.

4. - Poate ca este vorba de altceva: din indemnizatia pentru concediu medical se retine contributia pentru pensie si impozitul pe venit.
- Cred ca asta ati vrut sa spuneti (daca e asa atunci este corect).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane