avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
Cum se calculeaza pe care trebuie sa o incasez de la angajator in cazul in care am avut concediu medical imediat dupa concediul de crestere copil?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:16, 2 Octombrie 2014
Impozitul de 16% se scade din valoarea indemnizatiei de crestere copil (valoarea incasata)?
Multumesc!
1. Din indemnizatia pentru concediul de maternitate si din indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) nu se retine impozit.

2. Dar daca la calcularea indemnizatiei pentru concediu medical se ia in calcul si indemnizatia pentru CCC atunci din indemnizatia de concediu medicala rezultata se regtine si impozitul de 16%.
Pai aveti concediu medical sau concediu crestere copil? Nu sunt acelasi lucru.
Indemnizatia aferenta concediului medical a fost calculata pe baza indemnizatiei de crestere copil. In acest caz baza impozabila este indemnizatia de crestere copil neta?
1. - Noua indemnizatie pentru CCC2 se calculeaza avand in vedere si indemnizatia pentru CCC1 daca ea intra in cele 12 luni premergatoare nasterii celui de al doilea copil.
- De aceea indemnziatia pentru CCC2 poate fi mai mica decat indemnizatia pentru CCC1.

2. Ca si indemnizatia pentru CCC1, indemnizatia pentru CCC2 nu este supusa impozitarii.

3. - Indemnizatia pentru CCC nu este nici bruta, nici neta, ea nu este supusa retinerilor de nici un fel.
- In calculul indemnizatiei pentru CCC2 ea este considerata suma neta.

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza indemnizatia luscinia1987 luscinia1987 am intrat in prenatal pe 16 mai, salariul meu brut este de 840 lei....cum se calculeaza banii pentru prenatal si mai apoi banii ptr cresterea copilului pana la ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical dupa ccc1 Dana-Ion Dana-Ion Buna seara! As dori sa stiu cum se calculeaza concediul medical dupa CCC1. Sunt in urmatoarea situatie.: pe 28.08.2013 a incetat CCC1, iar dupa reluarea ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate girafa20 girafa20 Buna ziua! CCC1 s-ar fi terminat pe 27 aug 2015 (luna august nu primesc bani fiind a24a luna...). Am hotarat sa intru in concediu de maternitate din 28 iulie ... (vezi toată discuția)