Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
Cum se calculeaza pe care trebuie sa o incasez de la angajator in cazul in care am avut concediu medical imediat dupa concediul de crestere copil?
Va multumesc!
Impozitul de 16% se scade din valoarea indemnizatiei de crestere copil (valoarea incasata)?
Multumesc!
1. Din indemnizatia pentru concediul de maternitate si din indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) nu se retine impozit.

2. Dar daca la calcularea indemnizatiei pentru concediu medical se ia in calcul si indemnizatia pentru CCC atunci din indemnizatia de concediu medicala rezultata se regtine si impozitul de 16%.
Pai aveti concediu medical sau concediu crestere copil? Nu sunt acelasi lucru.
Indemnizatia aferenta concediului medical a fost calculata pe baza indemnizatiei de crestere copil. In acest caz baza impozabila este indemnizatia de crestere copil neta?
1. - Noua indemnizatie pentru CCC2 se calculeaza avand in vedere si indemnizatia pentru CCC1 daca ea intra in cele 12 luni premergatoare nasterii celui de al doilea copil.
- De aceea indemnziatia pentru CCC2 poate fi mai mica decat indemnizatia pentru CCC1.

2. Ca si indemnizatia pentru CCC1, indemnizatia pentru CCC2 nu este supusa impozitarii.

3. - Indemnizatia pentru CCC nu este nici bruta, nici neta, ea nu este supusa retinerilor de nici un fel.
- In calculul indemnizatiei pentru CCC2 ea este considerata suma neta.