Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa I de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa I de munca

Am lucrat 20 de ani in grupa speciala la CFR, 3 ani si 6 luni in grupa II 100%, 3 ani si 8 luni miner subteran 100% la IPEG Campulung Moldovenesc. Casa de pensii Suceava perioada lucrata ca minier subteran 100%mi-o incadreaza in grupa I si nu in grupa speciala conform legii 263/2010. art. 30 alin.1. Ce sansa am daca ma adresez justitiei?
Mai multe decât daca nu solicitati in instanța acest lucru.
Va multumesc de raspuns, sa inteleg ca in instanta nu as avea nici o sansa , atunci unde ma sfatuiti sa ma adresez?
1. Nimeni nu va poate spune ce sanse aveti in instanta.

2. Care este perioada ?
Perioada lucrata ca miner subteran 100% este: 22.09.1986 - 27.05.1990 ( aceasta perioada nu imi este recunoscuta in conditii speciale conform legii 263/2010 art.30 alin.ci Casa de Pensii Suceava o incadreaza in grupa I de munca motivand ca nu am exploatat carbune si minerale)
Precizati ce scrie in adeverinta primita de la IPEG Campulung Moldovenesc sau in carnetul de munca, referitor la incadrarea in grupa de munca, pentru perioada 22.09.1986 - 27.05.1990.
Incadrarea in grupa de munca I sau II pentru peroada anterioara 1990 trebuia sa se faca prin inscriere in carnetul de munca, conform prevederilor Ordinului MMPS nr. 50 /1990
-art.13 Perioada lucrată după data de 18.03.1969 până în prezent (N.R 05.03.1990, data aprobarii ordinului) şi în continuare se încadrează în grupele I şi II de munca în conformitate cu prevederile prezentului ordin ce înlocuieşte ordinele nr. 59/1969, 105/1976 şi 210/1977 ale ministrului muncii şi ministrului sănătăţii, care îşi încetează aplicabilitatea.
Pentru a beneficia de grupa I de munca pentru perioada de care amintiti, trebuiau intocmite niste documente de catre firma, in cursul anului 1990, care sa primeasca avizul ITM si in baza acestui aviz, sa fiti nominalizat intr-o decizie interna a firmei, ca beneficiar de grupa de munca.
Grupele speciale de munca au fost introduse prin Legea pensiilor nr.19/ 2000 si preluate in Legea pensiilor publice nr. 263/ 2010 si se refera la perioade lucrate incepand cu 01.04.2001.
Este cazul dvs. Nu aveti cum, sa fiti considerat, a fi lucrat in conditii speciale de munca pentru perioada 22.09.1986 - 27.05.1990.
Legea nr.263/ 2010 recunoaste anii lucrati in grupa I de munca, astfel:
-art.100 Persoanele care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în grupele I şi a II-a de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în condiţii deosebite, condiţii speciale sau alte condiţii de muncă, potrivit legii, beneficiază de majorarea punctajelor lunare realizate în perioadele respective, după cum urmează:
a) cu 25% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa a II-a de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de muncă încadrate în condiţii deosebite, potrivit legii;
b) cu 50% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa I de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de muncă încadrate în condiţii speciale, potrivit legii;
c) cu 50% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în alte condiţii de muncă, potrivit legii.