Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa I de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa I de munca

Am lucrat 20 de ani in grupa speciala la CFR, 3 ani si 6 luni in grupa II 100%, 3 ani si 8 luni miner subteran 100% la IPEG Campulung Moldovenesc. Casa de pensii Suceava perioada lucrata ca minier subteran 100%mi-o incadreaza in grupa I si nu in grupa speciala conform legii 263/2010. art. 30 alin.1. Ce sansa am daca ma adresez justitiei?
Care ar fi castigul daca ar fi in conditii speciale de munca ?
~ Conținut șters la cerere ~
In aceasta discutie, comentariile legate de conditii speciale de munca sunt inutile, atata timp cat utilizatorul a desfasurat activitati intr-o perioada de timp (inainte de 01.04.2001) cand conditiile speciale nu erau mentionate in legislatie. Activitatea sa se incadreaza in grupa I de munca, cu respectarea conditiilor mentionate in mesajul meu anterior.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
~ Conținut șters la cerere ~
Daca se va vota initiativa de modificare a legii 263/2010 de mai jos,nu mai are importanta daca cei 3 ani sunt in grupa I-a,sau in conditii speciale.

[ link extern ]