avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua!Mama mea are 57 ani si 15 ani de grupa1 ,vreau sa stiu daca poate sa benificieze de pensie anticipat sau chiar de drept la pensie.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:13, 1 Octombrie 2014
Spuneti luna si anul nasterii mamei dvs. precum si ce vechime are in munca (cati ani/luni a lucrat).
22 noiembrie 1957si a muncit la furnale in combinatul de la Galati din anul 1990 pana in 2004.tatal meu a decedat de curand si vreau sa stiu ce fac cu mama
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1957 varsta standard de pensionaree ste de 60 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 15 ani lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se poate reduce varsta standard de pensionare cu 7 ani si 6 luni daca are realizat stagiul complet de cotizare;
- se adauga la stagiul de cotizare 7 ani si 7 luni (15/0 + 7/6 = 22 de ani si 6 luni).

3. Deoarece nu are stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 11 luni (are numai 22 de ani si 6 luni) nu poate solicita pensie pentru limita de varsta decat la 60 de ani si 11 luni, in octombrie 2018.

4. - Pentru a beneficia de pensie anticipata, la 55 de ani si 11 luni, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 30 de ani si 11 luni.
- Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare) are nevoie de un stagiu de cotizare de 38 de ani si 11 luni.

5. - La data de 22 noiembrie 2018 poate solicita pensie pentru limita de varsta.
- Tot atunci poate solicita pensie de urmas (dupa sotul decedat).
- Poate opta pentru cea mai avantajoasa dintre cele doua pensii.

6. De asemenea daca mama nu are venituri poate beneficia de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului.
Se calculeaza si somajul la pensie
1. Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie, plata contributiei fiind facuta de catre Agentia de Somaj.

2. La stagiul de cotizare de 22 de ani si 6 luni adaugati si perioada cat a fost in somaj indemnizat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie - cand si cat? andreidarius andreidarius Mama mea implineste anul acesta 57 de ani si are lucrati zi la zi 20 de ani, in conditii normale de munca. Cand se poate pensiona anticipat ( si cat pierde in ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie mara_mim mara_mim Mama mea este nascuta pe data de 17.10.1956 si are un stagiu de cotizatie de 21 ani,1 luni si 4 zile toti efectuati in grupa a II-a de munca.Pe langa acestia a ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipatã GRANDELFILOMITA GRANDELFILOMITA Hristos a înviat! Soţul meu este născut în mai 1953. A lucrat 22 ani şi4 luni în condiţiile grupei a II-a de muncă. A mai beneficiat de 18 luni ... (vezi toată discuția)