Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua!Mama mea are 57 ani si 15 ani de grupa1 ,vreau sa stiu daca poate sa benificieze de pensie anticipat sau chiar de drept la pensie.Va multumesc.
Spuneti luna si anul nasterii mamei dvs. precum si ce vechime are in munca (cati ani/luni a lucrat).
22 noiembrie 1957si a muncit la furnale in combinatul de la Galati din anul 1990 pana in 2004.tatal meu a decedat de curand si vreau sa stiu ce fac cu mama
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1957 varsta standard de pensionaree ste de 60 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 15 ani lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se poate reduce varsta standard de pensionare cu 7 ani si 6 luni daca are realizat stagiul complet de cotizare;
- se adauga la stagiul de cotizare 7 ani si 7 luni (15/0 + 7/6 = 22 de ani si 6 luni).

3. Deoarece nu are stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 11 luni (are numai 22 de ani si 6 luni) nu poate solicita pensie pentru limita de varsta decat la 60 de ani si 11 luni, in octombrie 2018.

4. - Pentru a beneficia de pensie anticipata, la 55 de ani si 11 luni, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 30 de ani si 11 luni.
- Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare) are nevoie de un stagiu de cotizare de 38 de ani si 11 luni.

5. - La data de 22 noiembrie 2018 poate solicita pensie pentru limita de varsta.
- Tot atunci poate solicita pensie de urmas (dupa sotul decedat).
- Poate opta pentru cea mai avantajoasa dintre cele doua pensii.

6. De asemenea daca mama nu are venituri poate beneficia de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului.
Se calculeaza si somajul la pensie
1. Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie, plata contributiei fiind facuta de catre Agentia de Somaj.

2. La stagiul de cotizare de 22 de ani si 6 luni adaugati si perioada cat a fost in somaj indemnizat.