avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Legea Voluntariatului:conditii incheiere contract ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Legea Voluntariatului:conditii incheiere contract voluntariat

Buna seara,

reprezint o II care cuprinde si desfasurarea de activitati in domeniul artelor plastice. Doresc sa organizez activitati de voluntariat pentru decorarea (pictura murala) unui spital din localitate.
Conform noii legi avoluntariatului, Interpretez in urmatorul mod: exista "triunghiul" :
- voluntar (persoana fizica);
- organizatia -gazda (persoana juridica de drept public sau de drept privat, fara scop lucrativ, care organizeaza si administreaza activitati de voluntariat- MA INCADREZ AICI, EU, CA INTR. INDIV. cu activitate in domeniul artelor plastice??) si
- beneficiarul activitatii de voluntariat ( in acest caz spitalul pt care se efectueaza activitatea de voluntariat).

In acelasi timp, eu sunt presedintele unei sucursale a Uniunii Artistilor Plastici din tara (ONG non profit).

In conceptia dumneavoastra, care este cea mai simpla cale formala pt a executa aceasta activitate de voluntariat pt spital? Ca II sau ca UAP? (Contracte de voluntariat intre cine si cine?) .

Cine si cum se asigura resursele pt proiect (materiale de pictura, materiale de protectie etc).

Va multumesc,
Amalia Suruceanu
Cel mai recent răspuns: AmaliaSuruceanu , utilizator 22:27, 1 Octombrie 2014
Prin intreprinderea individuala nu pentru ca nu se incadreaza in definitie. Doar ong-ul poate face activitati de voluntariat.
Doar pe UAP puteti incheia astfel de contracte. I.I. este o persoana cu scop lucrativ, indiferent de intentia dvs intr-un anumit caz particular.
Va multumesc! In acest caz, materialele necesare le asigura UAP sau beneficiarul?
Depinde cum va intelegeti. Voluntariatul poate "veni la pachet" si cu contributia in materiale pe langa munca efectiva.
Am inteles. Va multumesc! O seara buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, mă numesc bianca pinzaru si sunt artist plastic, ... Bianc_A Bianc_A Bună ziua, mă numesc Bianca Pinzaru si sunt artist plastic, am finalizat liceul de Arte plastice si Facultatea de Arte plastice si Design Timișoara. Imi ... (vezi toată discuția)
Contract de voluntariat coquelicot coquelicot Buna ziua. Am fost angajata in urma cu doua luni de catre un spital in baza unui contract de voluntariat, se pare ca in lipsa altor optiuni disponibile. ... (vezi toată discuția)
Fisa postului pt grafician samsiled samsiled As dori si eu fisa postului pt grafician, va rog frumos! sunt grafician si cred ca fisa care o am nu-i chiar ok...multumesc anticipat! (vezi toată discuția)