Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul de a lua copiii peste hotare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul de a lua copiii peste hotare

cu tatal copiilor am devortat,judecata a hotarit ca copii sa ramina la intretinerea mea
1.derectorul are dreptul de a nu da dosarul personal a copilului

2.eleva are 12 ani,are dreptul de a aleje scoala ,si in ce tara sa invete da sau n
1) Nu
2) Da
cand ati divortat ? Exercitati singura autoritatea parinteasca ?
Cine alege scoala, copilul sau mama ?
Art. 498
(1) Copilul care a implinit varsta de 14 ani poate cere parintilor sa isi schimbe felul invataturii sau al pregatirii profesionale ori locuinta necesara desavarsirii invataturii ori pregatirii sale profesionale.
(2) Daca parintii se opun, copilul poate sesiza instanta de tutela, iar aceasta hotaraste pe baza raportului de ancheta psihosociala. Ascultarea copilului este obligatorie, dispozitiile art. 264 fiind aplicabile.

Vreti sa va mutati copilul de la scoala dupa ce anul scolar a inceput ?
Numai daca va schimbati domiciliul, puteti face asta.