avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul de a lua copiii peste hotare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul de a lua copiii peste hotare

cu tatal copiilor am devortat,judecata a hotarit ca copii sa ramina la intretinerea mea
1.derectorul are dreptul de a nu da dosarul personal a copilului

2.eleva are 12 ani,are dreptul de a aleje scoala ,si in ce tara sa invete da sau n
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:56, 2 Octombrie 2014
1) Nu
2) Da
cand ati divortat ? Exercitati singura autoritatea parinteasca ?
Cine alege scoala, copilul sau mama ?
Art. 498
(1) Copilul care a implinit varsta de 14 ani poate cere parintilor sa isi schimbe felul invataturii sau al pregatirii profesionale ori locuinta necesara desavarsirii invataturii ori pregatirii sale profesionale.
(2) Daca parintii se opun, copilul poate sesiza instanta de tutela, iar aceasta hotaraste pe baza raportului de ancheta psihosociala. Ascultarea copilului este obligatorie, dispozitiile art. 264 fiind aplicabile.

Vreti sa va mutati copilul de la scoala dupa ce anul scolar a inceput ?
Numai daca va schimbati domiciliul, puteti face asta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transfer scoala danyleca danyleca Buna ziua! Sunt in divort cu sotul meu si avem un copil de 16ani, termina clasa a IX-a la seminar, dar nu-si mai doreste sa urmeze aceasta scoala si vrea sa-l ... (vezi toată discuția)
Pot pleca de acasa la 17 ani? dianaadriana99 dianaadriana99 Buna seara, am 17 ani. As vrea sa stiu daca parintii impreuna cu politia sau Protectia Copilului pot sa ma ia inapoi acasa daca am plecat de bunavoie? Potrivit ... (vezi toată discuția)
Custodie minor din concubinaj prin mediere herminast herminast Este vorba despre un copil de 14 ani, fata, care doreste sa studieze la tatal ei in SUA, cetatean roman rezident acolo dar care vine in tara destul de des. ... (vezi toată discuția)