avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbarea numelui dupa casatorie in 15 zile - ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbarea numelui dupa casatorie in 15 zile - lucratoare sau calendaristice?

DUPA INCHEIEREA CASATORIEI DACA SE OPTEAZA PENTRU SCHIMBAREA NUMELUI legea 119/ 1996 actualizata , precum si ofiterul starii civile spune ca ai 15 zile la dispozitie sa schimbi buletinul cu noul nume .

insa nimeni nu spune cum se calculeaza acele 15 zile calendaristic sau zile lucratoare .
si daca termenul se implineste in zi de duminica ? este perfect legal si in termen sa depui actele pt schimbarea buletinului si luni dupa termenul implinit duminica ?


multumesc
Cel mai recent răspuns: Elena Goran , Consilier juridic 15:40, 2 Octombrie 2014
1. Sunt 15 zile calendaristice.

2. Termenul se calculeaza conform Codului Civil :

art.2553 - Termenul stabilit pe zile
(1)Când termenul se stabileşte pe zile, nu se ia în calcul prima şi ultima zi a termenului.
(2) Termenul se va împlini la ora 24,00 a ultimei zile.
......
Art. 2554 - Prorogarea termenului
Dacă ultima zi a termenului este o zi nelucrătoare, termenul se consideră împlinit la sfârşitul primei zile lucrătoare care îi urmează.
bun , deci certificat de casatorie emis pe 20 sept , se calculeaza incepand cu 21 septembrie , a 15 a zi cade pe 5 octombrie in zi de duminica , deci poate merge si luni 06 octombrie sa depuna actele .

multumesc mult .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fisa post Diore Diore Buna seara! Am o intrebare. Si as dori un raspuns. Dupa mai multe cautari pe google, unde nu m-am lamurit deloc, m-am gandit sa postez aici. In fisa ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna zile calendaristice cretzustancu cretzustancu Buna ziua, Am o nelamurire si sper ca ma puteti ajuta. Am lasat la o firma de reparatii un telefon defect in garantie. Dupa regulile lor reparatia trebuia ... (vezi toată discuția)
Contracte de munca androneemil androneemil Daca am un contract pe per.determinata ex. 26.06.2017 - 15.09.2017. La trensmiterea in Revisal data sfarsit 15.09.2017 este aceeasi cu data de ... (vezi toată discuția)