Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauze abuzive contract de credit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauze abuzive contract de credit

Buna ziau, as-i dori sa aflu daca o dobanda anuala de 26 % , pe un contract incheiat in 2007 este sau nu abuziva conf L193/2000. recalmantul debitor a solicitat anularea contractului pe baza ca este dobanda prea mare, dar mentionez ca la vremurile din 2007 aceste dobanda s-a practicat de instutitia de credit in cauza. este sau nu abuziva, exista vre-o dobanda maxima pe care institutiile de credit, banciile nu o pot practica. de exeplu de ce nu pot practica ca banca dobanda de ex: 26 % sau 35 %, cand instituita gen provident, lucreaza cu dobanda si mai mare.?????
Dobanda nu este abuziva daca nu incalca clauzele contractuale.
Daca in contract se specifica o dobanda fixa pe toata durata creditului de 26% nu e nimic abuziv cu aceasta dobanda.
Daca in contract este stipulata o dobanda variabila si banca sau institutia nebancara nu a ajustat dobanda la conditiile actuale de creditare poate fi vorba de un abuz. Oricum in orice situatie puteti refinanta creditul in conditii mai avantajoase - cu conditiile sa indepliniti conditiile de creditare.
faptul ca dobanda de 26 % nu s-a negociat direct cu partea contractanta, e caz de clauza abuziva? considerand contract de adeziune (contractul de credit.)