Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru pt apel la tribunal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru pt apel la tribunal

Buna seara,
Doresc sa fac apel la o Sentință civilă la Tribunal si nu știu cum sa calculez taxa de timbru! Instanța ma obliga sa plătesc reclamantei suma de 120.000 lei! Cum sa calculez taxa de timbru pentru apel?? Va multumesc

(1) Cererile pentru exercitarea apelului impotriva hotararilor judecatoresti se taxeaza cu 50% din:
a) taxa datorata pentru cererea sau actiunea neevaluabila in bani, solutionata de prima instanta, dar nu mai putin de 20 lei;
b) taxa datorata la suma contestata, in cazul cererilor si actiunilor evaluabile in bani, dar nu mai putin de 20 lei.
(2) Apelul incident si apelul provocat se taxeaza potrivit regulilor prevazute la alin. (1).

taxa de timbru este 50%din cea platia de reclamanta in fond. stabilirea ei se face in functie de natura procesului. dati detalii sau cautati in legea taxei de timbru oug 80/2013